Kávová sedlina, česnek a popel na zahradě: Kdy pomohou a kdy škodí
Takzvané babské rady, tedy rady staré jako lidstvo samo, jsou mezi zahrádkáři rozšířené podobně jako u ostatních „profesí“. Jenže ne všechny z nich jsou pro úrodu dobré, některé mohou být špatně pochopeny a v konečném důsledku mohou nadělat více škody než užitku.
Nějakou menší či větší zahrádku má u nás v zemi téměř každý. Někdo na ni chodí převážně relaxovat, někdo se zase našel v pěstování, sázení a šlechtění. Proč ne. Pokud sami patříte spíše do té druhé skupiny a zahrádka vám dělá největší radost, když krásně kvete, určitě potvrdíte, že jste se vedle osvědčených rad od odborníků už setkali také s babskými radami. Jejich účinky se předávají z pokolení na pokolení a mnohdy opravdu fungují. Nicméně na druhou stranu mohou být také špatné pochopeny a nakonec mohou vaší úrodě spíš uškodit, než jí nějak výrazně pomoct. Dali jsme dohromady asi ty nejznámější a připojili vysvětlení, proč se mohou proměnit v problém.
Rada č. 1: Jako univerzální hnojivo použij kávovou sedlinu
Troufáme si odhadnout, že tuhle radu slyšel snad každý, kdo se alespoň jednou někdy motal kolem záhonů. Její hlavní sdělení většinou spočívá v radě nasypat kávovou sedlinu kolem rostlin a nechat to být. Rostliny pak mají růst „jako z vody“ a kromě toho mají být chráněny před slimáky.
Pravdou je, že kávová sedlina je bohatá na dusík, nicméně je rovněž kyselá a má sklony k plesnivění, tudíž může v půdě vlastně nadělat pěknou neplechu. Vysoká koncentrace kofeinu pak dokonce na některé rostliny působí až toxicky. A k těm slimákům – může se vám bohužel stát, že ani sedlina je nezastaví a úrodu vám stejně poškodí.
Ale není třeba věšet hlavu! Kávová sedlina rozhodně najde na vaší zahrádce využití, a to v kompostu. Přidávejte ji tam po troškách, aby se bezpečně rozložila a nenarušila rovnováhu v půdě.

Rada č. 2: Na mšice platí česnekový výluh
Pokud vám úrodu napadnou tihle nepříjemní škůdci, lidové tradice tvrdí, že jako přírodní repelent nejlépe funguje právě česnek. Několik stroužků se zalije vodou, nechá vylouhovat a poté se tímto „lektvarem“ postříkají postižené rostliny.
Pravdou je, že takový postřik skutečně funguje, ale pouze omezenou dobu. Navíc nedokáže rostliny ochránit před větším napadením. Málo se také možná hovoří o tom, že česnek je vlastně docela agresivní a zvlášť některé mladé sazenice může poškodit.
Ale není třeba věšet hlavu! Česnekový postřik samozřejmě lze využít, zvlášť když mšice náhle objevíte a potřebujete ihned zasáhnout. Z dlouhodobějšího hlediska je pak vhodné používat biologické přípravky s entomopatogenními houbami, případně do své zahrádky zkusit přilákat přirozené nepřítele mšic, jakými jsou třeba slunéčka nebo pestřenky.
Rada č. 3: Popel je skvělým hnojivem, vyzkoušej to!
Na to rovnou odpovídáme, proč ne! Popel ze dřeva je skvělým pomocníkem, traduje se, že půdu zbaví kyselosti a dodá jí důležité živiny, třeba draslík nebo vápník. Tahle rada má své kořeny v době, kdy si lidé museli vystačit s tím, co měli. A mezi to rozhodně nepatřily moderní hnojiva.
Pravdou je, že popel samozřejmě využít můžete (už jsme to koneckonců naznačili v úvodu článku), nicméně tu opět platí používat ho s rozmyslem. Popel má totiž zásadité pH a když ho mezi záhony rozsypete takzvaně bez ladu a skladu, spíše tím půdě uškodíte. Zejména milovníky kyselé půdy borůvky, azalky nebo rododendrony vám za jeho použití rozhodně nepoděkují.
Ale není třeba věšet hlavu! Před použitím popela jakožto hnojiva si zkontrolujte pH své půdy a pokud uznáte, že je třeba zvýšit, využijte popel. Jen si dejte pozor na to, abyste vždy používali popel pouze z čistého, chemicky neošetřeného dřeva. Vyhněte se používání popela z uhlí nebo třeba barevného papíru.

Rada č. 4: Při výsadbě se řiď Měsícem
Zní to možná jako z pohádky, ale lidé dříve, a vlastně i dnes, věřili a věří, že výsadba podle lunárního kalendáře funguje. Říká se, že některé rostliny lépe rostou při dorůstajícím Měsíci, jiným svědčí úplněk, zatímco stromy by se naopak měly řezat při ubývajícím Měsíci.
Pravdou je, že vliv měsíčních fází na výsadbu a pěstování nebyl nikdy úplně přesvědčivě dokázán. Což ovšem neznamená, že nefunguje, protože jak známo, něco mezi nebem a zemí může existovat, záleží na vás, zda tomu uvěříte. Nicméně je třeba zdůraznit, že při sázení rostlin a plodin je daleko důležitější teplota půdy, její vlhkost, světelné podmínky a kvalita osiva.
Předně je třeba říci, že žádná babská rada (ani výše uvedené) nejsou z principu špatné. Je dobré je znát a vedle odborných rad založených na vědě rozumně využívat i je. Ale opravdu rozumně a s úctou k vaší zahrádce. Když si naopak babskou radu vyložíte jinak nebo její poselství špatně vyhodnotíte, skutečně můžete svým záhonům a úrodě nevědomky spíš uškodit.
Zdroje: homeincube.cz, zahradkarskaporadna.cz