Nová technologie má snížit emise oxidu uhličitého v ocelářském průmyslu

Přidat na Seznam.cz

Výzkumníci z Birminghamské univerzity vyvinuli inovativní metodu pro stávající pece, která by mohla snížit emise CO2 při výrobě oceli téměř o 90 %, uvedl webový portál Feber.

Železářský a ocelářský průmysl je hlavní příčinou skleníkových plynů, což odpovídá devíti procentům světových emisí. To je způsobeno obrovským množstvím uhlí používaného při výrobě oceli ve vysokých pecích, což je v současnosti nejpoužívanější metoda, protože výroba elektrických vysokých pecí je stále velmi nákladná.

Při výrobě oceli ve vysokých pecích se k výrobě kovového železa z rudy získané při těžbě používá koks (druh uhlí), při tomto procesu se uvolňuje velké množství oxidu uhličitého. Podle doktorky Harriet Kildahlové, která metodu vyvinula společně s profesorem Yulongem Dingem, je cílem jejich technologie přeměnit tento oxid uhličitý na oxid uhelnatý, který lze znovu použít při reakci s železnou rudou.

To se realizuje pomocí termochemického cyklu, který provádí chemické reakce prostřednictvím změn teploty. Tímto způsobem se typicky škodlivý CO2 mění na užitečnou součást reakce a vytváří „téměř dokonalou uzavřenou uhlíkovou smyčku“. Tím se drasticky snižují emise o množství potřebného koksu a následně se snižují emise při výrobě oceli až o 88 %.

University of Birmingham Enterprise podala patentovou přihlášku, která se týká systému a jeho využití při výrobě kovů. V současné době hledá partnery, kteří by se zúčastnili pilotních studií a dodali tuto technologii do stávající infrastruktury, nebo spolupracovali na dalším výzkumu s cílem rozvíjet tento proces.

Zdroj: feber.se, sciencedirect.com