Krize v Asii: Čína a Indie bez uhlí a elektřiny

Přidat na Seznam.cz

Zatímco Greta Thunbergová a její stoupenci nadále ukazují prstem na Západ, který je vinen tím, že sedí se založenýma rukama, zatímco celý svět je zahlcen škodami způsobenými globálním oteplováním, Východ sedí na časované bombě, která je připravena kdykoli explodovat. V důsledku energetické krize se indické hlavní město Dillí ocitne doslova ve tmě, protože pěti největším uhelným elektrárnám došlo palivo. O několik tisíc kilometrů východněji Čína opět kvůli energetické krizi nařídila svým uhelným dolům zvýšit těžbu, napsal web zazoom.it.

Dillí hrozí výpadek proudu
Starosta Dillí bije na poplach. Pět uhelných elektráren obsluhujících území a hlavní město má velmi nízké zásoby uhlí. Jedna z nich je bez uhlí, zatímco zbylé dvě mají dostatek uhlí pro pravidelný provoz na příštích 24 hodin. Úřady v indickém hlavním městě proto požádaly premiéra Naréndru Módího, aby zasáhl. Ústřední vláda, která čeká na vyřešení problému, bude garantovat dodávky plynu do elektráren, které se dostaly také do problémů.

Dillí se připojilo k dlouhé řadě indických států, včetně Tamilnádu a Odíši, které vyjádřily obavy z dlouhodobých výpadků elektřiny kvůli nedostatku uhlí v elektrárnách. Podle zpráv by více než polovina ze 135 indických uhelných elektráren, které celkem dodávají asi 70 % elektřiny v zemi, měly mít zásoby na méně než tři dny. „Pokud se dodávky uhlí nezlepší, dojde za dva dny v Dillí k výpadku elektřiny,“ vysvětlil energetický expert hlavního města Satyendra Jain, jak uvedla televize NDTV.

Zvýšení produkce uhlí v Číně
V Číně děsí vládu příchod zimy (v mnoha oblastech se k vytápění používá uhlí) a energetická krize (která hrozí zpomalením národního hospodářství). Peking urychleně nařídil uhelným dolům zvýšit těžbu. Státní rada, které předsedá premiér Li Keqiang, oznámila řadu opatření, včetně urychlení výstavby nových dolů a dočasného odkladu daní pro uhelné elektrárny.

Nedostatek energie se týká přibližně 20 provincií, což nutí vládu v době energetické špičky omezovat dodávky elektřiny a některé továrny pozastavit výrobu. V dokumentu zveřejněném na závěr jednání se uvádí, že povrchové uhelné doly budou podporovány, aby se rychleji uvedly do provozu a fungovaly na plnou kapacitu, zatímco uhelným dolům, které ukončily provoz kvůli problémům, bude podána pomocná ruka v procesu nápravy podle zákonů a předpisů, aby co nejdříve obnovily těžbu.

Příslušné orgány musí stanovit priority přepravy uhlí, aby bylo zajištěno, že bude včas odesláno tam, kde je ho nejvíce zapotřebí, uvádí se v závěru dokumentu a zdůrazňuje se, že dodávky elektřiny a uhlí mají zásadní význam pro život lidí a stabilní výkonnost ekonomiky. „Zajištění energetické bezpečnosti a udržení stabilních průmyslových a dodavatelských řetězců patří k prioritním oblastem, kde je nutná ochrana. K tomuto problému musíme přistupovat z obecné makro perspektivy. Naše úsilí nesmí polevit,“ uzavřel premiér Li.

Zdroj: zazoom.it, NDTV