ECB: Zhruba 40% evropských bank čelilo v roce 2019 úspěšnému kyberútoku

Přidat na Seznam.cz

Zhruba 40% evropských bankovních institucí čelilo v roce 2019 nejméně jednomu úspěšnému kybernetickému útoku. Vyplývá to z každoročního průzkumu Evropské centrální banky (ECB), o kterém informovala auditorská společnost KPMG. Jde tak o meziroční nárůst o 28%, přičemž růst případů kyberútoků eviduje i společnost mezi svými klienty.

Banky v průzkumu ECB uvedli obecně ze všech IT rizik, kterým jsou vystaveny, jako největší právě riziko IT bezpečnosti. Podle průzkumu KPMG mezi finančními řediteli bankovních institucí banky zaznamenaly nejvíce útoků phishingem (81%) a malwarem (55%). Tři z deseti ředitelů přitom vidí potenciál pro zlepšení.

Řízení kvality dat v IT zůstalo v průzkumu ECB ve srovnání s ostatními kategoriemi opatření nejméně rozvinutou kategorií řízení IT rizik. „Kvalita dat je určitě významnou výzvou i pro Česko. Tak jako v Evropě, i u nás je jedním z důvodů to, že tlak na systematické řízení bezpečnosti v bankách je vyvíjen již zhruba 20 let,“ podotkl ředitel oddělení řízení rizik.

Z průzkumů také vyplynulo, že celkové náklady na outsourcing IT se meziročně zvýšily o šest procent. Bankovní instituce přesouvají na ramena jiných společností široké spektrum služeb, od IT infrastruktury až po vývoj aplikací.

V roce 2019 také rostlo i využívání cloudu, náklady bank na cloudové služby se téměř zdvojnásobily z 0,81 na 1,56 miliardy eur. Osm z deseti bankovních institucí uvedlo, že cloudové služby využívají alespoň na některé své operace.Rostoucí tendence využívání cloudových služeb je jednoznačně trendem, který lze pozorovat i mezi bankami.