Záclony do bytu: Jak na jejich výběr?

Přidat na Seznam.cz

V případě, že doma máte rádi klasiku, jistě nezapomenete na záclony, které tvoří elegantní doplněk k oknům. Zároveň se však do jisté míry jedná také o stínící prvek, díky němuž zabráníte pronikání slunečních paprsků do interiérů. Kromě toho zamezují zvědavým pohledům kolemjdoucích, což je praktické zejména tehdy, bydlíte-li v přízemí domu. Na co si dát pozor, když si kupujete nový bytový textil tohoto druhu?

Metráž versus hotový kus

Při koupi ve specializovaných obchodech máte obvykle na výběr ze dvou základních variant. První představují takzvané metrážové záclony. Prodejci je v tomto případě nabízejí ke střihu na míru přímo v obchodě, což je výhodné hlavně tehdy, když máte okna netradičních rozměrů. Bydlíte-li v klasickém bytě, kde mají okna běžnou šířku a výšku, pak je možné zvolit hotové záclony. Jsou již od výrobce (či prodejce) rovnou nastříhané, tudíž si je stačí koupit a pověsit. Máte pak méně práce, nemusíte nic měřit, většinou však hotové záclony vyjdou dráž.

Rozměry

Vždy je dobré si před tím, než si tento bytový textil kupujete, raději přeměřit rozměry oken, abyste měli jistotu, že vám je záclony dostatečně zakryjí. Platí to tedy hlavně u oken, jež jsou větší (nebo naopak menší), než bývá zvykem. Obecně platí, že je třeba počítat tím, že záclony mají být delší a širší než okna. Je totiž nezbytné myslet na řasení, záclony také mají sahat pod parapet. Pokud jde o šířku, doporučit lze dvojnásobné parametry vůči parametrům okna, délku pak zvažujte minimálně o 30 cm více, než je výška okna. Trendem posledních let jsou však modely, které od garnýže sahají až k zemi.

Barevné provedení

Ať už zvolíte metrážové či hotové záclony, je dobré se zaměřit také na jejich barevné provedení. Měly by ladit s ostatním vybavením pokoje. Ideální je, pokud lehce kontrastují se stěnami. K tmavším stěnám je tak praktické zvolit světlé odstíny záclon, což ostatně třeba v případě ložnice může platit také pro povlečení a další bytový textil.