Ušetřit na softwaru je reálné

Přidat na Seznam.cz

I když si koupíme tu nejrychlejší mašinu pod sluncem, nepojede nám příliš dobře bez adekvátního softwaru.

I přesto, že jsou počítače v dnešní době skutečně hodně drahé, programy nejsou v tomto ohledu daleko za nimi. Cena některých se dokonce může vyšplhat i na vyšší jednotky tisíc.

Programy zdarma

Sice existuje mnoho druhů softwaru, který se prodává za skutečně nekřesťanské peníze, avšak běžně se dá sehnat i takový, jenž je nabízen zdarma. Zde hodně záleží na tom, co přesně potřebujeme.

Pokud se má jednat o nějaký jednoduchý placený program, který má free alternativu, není v tomto případě asi nad čím přemýšlet. Většinová společnost sáhne po možnosti nabízené zdarma.

U složitějšího softwaru, jenž se běžně používá kupříkladu pro práci, je to ovšem trochu složitější. Většinou totiž uživatel potřebuje využívat všechny jeho funkce na maximum, což u placených verzí obvykle nebývá problém. U těch neplacených je tomu přesně naopak.

Obvykle se totiž jedná pouze o demo verze. Ty je sice možné omezeně používat, avšak většinou nedokáží naplnit očekávání. Proto dá nakonec celá řada lidí přednost přeci jen placeným programům. Ovšem ty nemusí být vyloženě drahé. Dnes je reálné nakupovat software mnohem levněji než v minulosti.

Druhotná licence

V současnosti celá řada zákazníků nekupuje programy přímo u výrobce, ale u prodejců, kteří je nabízejí v rámci druhotné licence. Jedná se v podstatě o software z vyřazených počítačů, který se přeprodává dál. Rozhodně nejde o nic nelegálního. Takto se dají běžně nakoupit třeba i systémové programy typu Windows 11.

Je ovšem potřeba dávat si pozor na prodejce. Ne všichni jsou totiž poctiví a nabízejí skutečně legální software. Proto je dobré Microsoft Windows 11 a další podobné programy nakupovat pouze v prověřených e-shopech.