Sterilizace lékařského vybavení: tři nejlepší techniky

Přidat na Seznam.cz

Sterilizace zdravotnických nástrojů je důležitou součástí zdravotní péče. Tento proces chrání zdravotnické pracovníky a pacienty od infekcí a umožňuje, aby byly nástroje po jednom zákroku znovu použity. Vzhledem k důležitosti tohoto procesu mají nemocnice a další zdravotnická zařízení často specifická centrální sterilizační oddělení.

Existuje několik běžných technik sterilizace lékařského vybavení. Žádné nelze použít za všech okolností nebo na všech nástrojích

Většina oddělení centrální sterilizace má parní sterilizátor, známý také jako autokláv. Je to proto, že mnoho běžných zdravotnických nástrojů lze sterilizovat pomocí páry. Obecně je to nejlevnější a nejbezpečnější možnost. Parní sterilizátor působí teplem a intenzivním tlakem, aby zničil všechny mikroorganismy na předmětu.

Sterilizace suchým teplem – pokud by pára mohla nástroj zničit nebo do něj neproniknout, je další logickou možností suché teplo. Suché teplo je výkonná, ale pomalá metoda, která vyžaduje čas a vysoké teploty. Z tohoto důvodu je nevhodný pro mnoho materiálů, ale stále je spolehlivější než jiné možnosti. Horkovzdušné sterilizátory používají vzduch, který je obvykle mezi 300 a 340 stupni Fahrenheita, aby zabil mikrobiální život.

Sterilizace plynem – existuje několik druhů plynů, které lze použít ke sterilizaci nástrojů. Nejběžnějším z nich je ethylenoxid (EO). EO je chemická látka, která sterilizuje zabíjením bakteriálních buněk. Plyn se umístí do sterilizační komory odolné proti výbuchu. I když se jedná o obecně nejlepší techniky sterilizace lékařského vybavení, za konkrétních okolností existuje mnoho dalších možností.

Kde můžete sterilizátor koupit?

V České republice zajišťuje distribuci zdravotnických přístrojů společnost All CB s.r.o., která poskytuje svým zákazníkům kompletní dodávku, prodej i servis. V jejich sortimentu najdete také zdravotnické pomůcky.