Průvodce oranžovými víny z Gruzie

Přidat na Seznam.cz

Každý jistě zná červené, bílé a růžové víno. Slyšeli jste však už někdy o oranžovém vínu? Že ne? To je ale škoda. Oranžová vína, se vyrábějí nejstaršími vinařskými metodami, kdy se hrozny nechají několik měsíců kvasit v keramické nádobě zapuštěné v zemi.

Skutečně neexistuje žádný jednoznačný způsob, jak oranžová vína charakterizovat, protože se jedná o bílá vína vyráběná speciálním postupem. V zásadě se klasifikace tohoto vína neodvíjí od druhu použitých hroznů, ale spíše od procesu výroby. 

Jak se vyrábí oranžové víno?

Základem výroby gruzínských oranžových vín je dlouhodobý kontakt vinného moštu se slupkami a kvasničnými kaly. Během kvašení v hliněných nádobách kvevri se do něj vyluhuje maximum látek, které určují jeho charakteristickou oranžovou barvu a charakter. Na rozdíl od běžného vína, které kvasí po dobu od deseti dnů až do jednoho měsíce.

Gruzie je považována za rodiště oranžového vína. Gruzínci používají pro výrobu hliněné nádoby ve tvaru citronu zvané kvevri, a to již od roku 6000 před naším letopočtem. Nádoby byly vyloženy roztaveným včelím voskem a zakopány do země, čímž se stabilizovala teplota. Postupem času, jak se vinařství rozšiřovalo, byly kvevri nahrazovány sudy. Nicméně sudy zvané kvevri se stále používají pro výrobu oranžových vín. 

Proces zrání je neobvyklý

Nezvyklý proces zrání, při němž se extrahují fenoly, třísloviny a antioxidanty, vytváří oranžové odstíny, které bývají zlatavě medové až tmavě jantarové. Barva se liší podle toho, jaký druh hroznů se používá. Stejně tak má vliv na barvu i to, jak dlouho se hrozny kvasí ve slupce. 

V Gruzii byla oranžová vína vždy velice oblíbená, ovšem do světa se ve větším měřítku dostala až na začátku 90. let, kdy Gruzii navštívil italský vinař Josko Gravner. Vrátil se s několika sudy kvevri a z hroznů odrůdy Friuli vyrobil oranžové víno gruzínského typu, čímž přitáhl k oranžovým vínům větší pozornost po celém světě. 

Jestliže si chcete zakoupit oranžové víno, podívejte se do e-shopu Vinazgruzie.cz.