Pronájem bytu v Plzni z pohledu majitele: jak se chránit?
Chcete se důkladně připravit na pronájem bytu v Plzni? Nebo vás trápí situace s aktuálním nájemníkem a pro příště se jí chcete vyvarovat? Ať tak či onak, ve světě pronájmů existují psaná i nepsaná pravidla, kterými je třeba se řídit za účelem spokojenosti obou stran. Zůstat chápavým člověkem a přitom dokázat jasně stanovit, co je přes čáru a kdy říci ne, nemusí být neslučitelné. Někdy je však těžké předcházet nepříjemné zkušenosti s nájemníkem; lidský faktor je věc proměnná a ten, kdo se jevil ideálním, může po roce proměnit váš byt na nádražní hospodu. Proto při setkání se zájemcem o váš byt věřte nejen vaší intuici, ale prověřte danou osobu na základě níže zmíněných bodů.
Pronájem bytu Plzeň: kdy říci dobrý den a současně nashledanou
Při prověřování nájemníka se můžete pohybovat na tenkém ledě a v neposlední řadě vás může ohrozit i touha váš byt co nejdříve pronajmout. Na co máte jako majitel bytu právo můžete dopodrobna vyhledat na odborných serverech, případně se pojistit radou právníka či odborníka. Ve zkratce se však můžete zajímat a žádat o následující:
- Dluhy
Zda je nájemník zadlužený a jaká je výše dluhu můžete zjistit ve veřejném registru dlužníků. Společně s touto informací by vás mohl zajímat i trestní rejstřík dané osoby a nájemní minulost. Nabídněte zájemci transparentnost, kdy si i on může v daných registrech prověřit vaši důvěryhodnost – od výpisu dluhů po exekuční doložku. Nastavíte tak rovnoprávný vztah a dokážete o věcech hovořit otevřeně.
- Doporučení
Nebojte se zažádat o kontakt na předchozího pronajímatele, ale udržte si chytrý odstup i od jeho názorů. Ne jeden nájemník hledá nové bydlení právě z důvodu nevyhovujících vztahů z předchozímpronajímatelem. Doporučení může být proto zkresleno osobními zkušenostmi, které se mohou, ale nemusí opakovat.
- Příjem
Zda je potenciální nájemník zaměstnaný, na jaký úvazek a jaký je jeho měsíční obrat, jsou informace, o kterých by neměl být problém mluvit. Je třeba si ověřit, zda bude nový nájemník schopen platit včas, uhradit vzniklé nedoplatky a případné škody.
- Důvod
V neposlední řadě se můžete zeptat také na důvod, proč potenciální nájemník opouštěl předchozí byt a jak často ke stěhování docházelo. Tato otázka může být pro někoho překvapivá, dbejte proto na to kdy a jak ji položíte.
Nezbytné papírování
Jak už bylo zmíněno, ve světě nemovitostí se dnes téměř neobejdete bez exekuční doložky. Uvedení exekuční doložky v nájemní smlouvě ale neplyne ze zákona, není tedy nutné, aby byla ve smlouvě zakotvena. Pokud ve smlouvě chybí, smlouva i tak nabývá své platnosti. Pro svůj vnitřní klid a kvůli předejití nepříjemných situací na ní však trvejte. Doložka vás chrání proti exekuci vašeho nového nájemce, kdy může být ohrožen i vás vlastní majetek. Ať už byly zabavené věci vaše nebo ne, dokázat, že tomu tak skutečně bylo, může být nepříjemným a frustrujícím zážitkem. Vedle exekuční doložky se můžete setkávat s pojmem předávací protokol. V protokolu jsou uvedeny subjekty (pronajímatel a nájemník), předměty předání (číslo bytu, počet klíčů, stavy na měřidlech), vybavení místností (od lednice po koupelnovou skříň) a potřebné informace k vyúčtování nájemného. Vytištěný a podepsaný protokol vlastní obě strany a jedná se o listinu, kterou projdete a podepíšete spolu s nájemní smlouvou. Ta, narozdíl od předávacího protokolu, obsahuje bližší informace o pronajímateli a nájemci, počtu osob, které budou byt užívat a délku pronájmu, včetně jeho ceny a výše poplatků. Co vše tedy by měla nájemní smlouva obsahovat, aby chránila jak nájemníka, tak majitele nemovitosti?
Pojďme si to shrnout…
- Smluvní strany včetně jejich práv a povinností
- Předmět nájmu
- Výši nájemného, splatnost a způsob úhrady
- Dobu – ať už určitou či neurčitou
- Exekuční doložku
Teď už byste měli být před případnými chybami varováni. Máte vy osobně nějakou špatnou zkušenost s nájemníky? Nebo víte ještě o něčem, co nebylo v článku uvedeno a na co by si měl dát pronajímatel pozor? My i ostatní čtenáři uvítáme váš názor.