Proč od vás odcházejí klíčoví lidé?

Přidat na Seznam.cz

Řešíte ve svém podnikání odchod klíčových lidí, kteří mají plno zkušeností a vaše know how? Není tajemstvím, že firma stojí na klíčových lidech. V dnešní době již nestačí zaměstnancům dobré finanční ohodnocení a dlouhá řada benefitů. Možná vás i překvapí, co bývá častým důvodem odchodu. Nejvíce závisí na pocitu, který váš zaměstnanec ve vaší firmě každý den má. Jedná se o něco neuchopitelného a neviditelného ale přesto o něco velmi důležitého, a každý zaměstnanec to dokáže vyhodnotit – zda má pocit dobrý nebo špatný.

Jak je na tom vaše firma?

K vyhodnocení situace ve vaší firmě vám postačí 5 oblastí, které ohodnotíte na stupnici od 0 do 10, přičemž 0 je nejnižší hodnota a 10 nejvyšší.

1. Mají vaši zaměstnanci jasně definovanou roli a stanovené kompetence, o čem mohou a nemohou rozhodovat? Nebo jim spíše do práce zasahujete a omezujete je?

2. Cítí se u vás zaměstnanci v bezpečí? Znají požadovaný výsledek své práce a ví, kam firma směřuje? Nebo neustále měníte pravidla a strategii firmy?

3. Mají vaši zaměstnanci stoprocentní vliv na dosažení výsledků své práce, který od nich očekáváte? Nebo je řídíte a říkáte jim, jak to mají dělat?

4. Jak se cítí lidé ve vztazích, které jsou ve vaší firmě? Mohou ostatním důvěřovat, že je nepomlouvají a neintrikují?

5. Jsou za výsledky své práce lidi férově doceněni a chváleni? Nebo jedete v modu, ať udělají cokoliv, tak za to nejsou nijak doceněni?

Pokud jste si na všechny oblasti upřímně odpověděli a sečetli body dohromady, tak jste právě dostali odpověď na otázku, zda od vás mohou klíčoví lidé odcházet. Pokud se podíváte na oblast s nejnižším počtem bodů, je to právě ta oblast, na které je potřeba zapracovat a docílit tak větší spokojenosti zaměstnanců a jejich udržení.

Toto je jeden z důležitých kroků, který byste měli jako majitel nebo ředitel firmy udělat, aby nedocházelo v fluktuaci a vy měli stabilní tým, na který můžete delegovat aktivity. V pozici majitele nebo ředitele byste měli obstarávat pouze strategické věci. Setkávám se často ale s pravým opakem, kdy jsou zahlceni operativou, jsou v práci od nevidím do nevidím a neustále bez energie. Na workshopu Jak úspěšně řídit firmu se těmto problémům věnujeme a pomáhám navrátit volný čas a energii majitelům a ředitelům firem. Rezervujte si místo a přijďte si nabít baterky.

Ať se daří vaší firmě

Libor