Pořádný respirátor by vás měl před viry dostatečně ochránit

Přidat na Seznam.cz

Covid stále řádí, takže na nějaké zlepšení stavu věcí můžeme prozatím asi zapomenout. Opět se začínají zvažovat lockdowny a možná nás česká i povinné očkování.

Ochránit obyvatelstvo však mohou i na první pohled maličkosti, jako je například nošení respirátorů. Nenechte se mýlit, ty prokazatelně fungují, jen se musí jednat o kvalitní evropské modely.

Sázka na dobrý výrobek se vyplatí

Respirátory se odjakživa používaly hlavně ve zdravotnictví a na stavbách. Běžný člověk pracující mimo tyto obory často ani neměl tušení, že něco takového existuje. V současné době už nejen u nás existuje jen málo lidí, co by nevěděli, jak respirátor vypadá a k čemu vlastně slouží.

Jedná se o ochrannou pomůcku, která pomáhá zadržovat různé škodliviny, a to včetně virů. Ne všechny modely však toto dokáží. Hlavně masky čínské provenience nebývají v zachytávání virů příliš efektivní, a platí to i pro covid.

Kdo chce být chráněn opravdu dobře, ten si připlatí nějakou tu korunu a vybere si některý z opravdu kvalitních respirátorů FFP2. Při jejich správném nošení je vysoce nepravděpodobné, že by se člověk dokázal nakazit. Je tedy důležité, aby maska dokonale přilnula k obličeji.

Dezinfikování

Na rozdíl od látkových roušek není možné respirátory dezinfikovat praním nebo vyvařováním. V takovém případě by se jejich protektivní vlastnosti snížily na nulu. Není ovšem možné použít ani žádnou z klasických dezinfekcí, jelikož ty obsahují alkohol, jenž rovněž může ochranné vrstvy oslabit.

K účelu dezinfekce respirátorů je tak nejlepší sáhnout po speciálním dezinfekční prostředku, který žádný alkohol neobsahuje. Je sice o něco dražší než klasika, nicméně ne o moc.

Existuje ještě druhá možnost dezinfikování. Je rovněž možné masku pověsit do tmavé místnosti a týden počkat, než na jejím povrhu všechny patogeny zahynou.