Podlahy z tvrdého dřeva vs. luxusní vinylové podlahy

Přidat na Seznam.cz

Téměř každý projekt přestavby, který dokončujeme, zahrnuje výměnu stávající podlahy, a to buď v přestavěné části, nebo v celém bytě, či domě. Výběr podlahy je velké rozhodnutí, které může ovlivnit celkové náklady, dobu instalace a celkovou životnost.

Častá otázka, kterou si mnozí z nás pokládáme je: „Která je lepší volba – klasické tvrdé dřevo, nebo vinylové prkno?“ Obě možnosti jsou velmi srovnatelné, ale záleží na tom, co upřednostňují jednotliví majitelé nemovitostí.

Abychom je mohli co nejlépe porovnat, doporučujeme vzít v úvahu 4 hlavní vlastnosti podlah s tvrdým povrchem:

  • Estetická přitažlivost
  • Trvanlivost
  • Instalace 
  • Náklady

Podlaha z tvrdého dřeva je přírodní materiál vyrobený z jednotlivých kusů krásného přírodního dřeva. Různé druhy a skvrny poskytují nespočet možností. Vinylové podlahy jsou naproti tomu člověkem vyrobený materiál z ropy. I když si můžete myslet, že mezi přírodním a syntetickým dřevem bude podstatný rozdíl, technologie tisku nyní umožňuje vinylovým výrobkům napodobovat vzhled různých druhů dřeva a zároveň nabízí řadu výhodných vlastností. To je skvělá zpráva pro majitele, protože umožňuje dosáhnout luxusního vzhledu přírodních tvrdých dřev za mnohem přijatelnější cenu s menšími nároky na údržbu.

Možná si myslíte, že podlaha z tvrdého dřeva je velmi odolná a tvrdá (jak naznačuje název), ale téměř opak je pravdou. Ve skutečnosti vyžadují dobře udržované dřevěné podlahy velkou péči, aby se zabránilo poškrábání a poškození. Další běžnou hrozbou pro dřevěné podlahy je poškození vodou. Protože dřevo je přirozeně porézní materiál, je náchylné k tekutinám, což z něj činí špatnou volbu pro koupelny nebo kuchyně, kde jsou běžné úniky a vlhkost. Nanesení polyuretanového nátěru pomůže chránit podlahy z přírodního dřeva, ale je nutné jej pravidelně odstraňovat a znovu nanášet, což je mimořádný náklad. Pokud jsou však dobře udržovány, mohou být podlahy z přírodního tvrdého dřeva krásné a vydrží po generace.

Jako syntetický materiál jsou luxusní vinylové podlahy mnohem odolnější proti vlhkosti a dobře drží ve vlhkém prostředí, jako jsou koupelny nebo kuchyně. Materiál je také odolnější proti poškrábání a skvrnám než tvrdé dřevo, což z něj často činí volbu vhodnější pro rodinu s malými dětmi. Ve skutečnosti je tak odolný, že může vydržet až 20 let!

Oba typy podlah může majitel pokládat bez pomoci odborníka, má-li k dispozici potřebné nástroje a vybavení.

Přírodní dřevěné podlahy jsou stále jednou z nejoblíbenějších tradičních možností, které mohou dodat vašemu domovu přitažlivost a hodnotu. Vinylová podlaha je naproti tomu odolnější a nevyžaduje speciální údržbu. Když vezmete v úvahu dodatečné poplatky, dokonce i nejlevnější tvrdé dřevo bude téměř vždy dražší než špičková luxusní vinylová podlaha.

Pokud uvažujete o instalaci jednoho z těchto typů podlah ve vaší domácnosti, doporučujeme zadat odkaz: Podlahy České Budějovice. Díky širokému výběru možností podlah si zde určitě najdete tu pravou kombinaci pro váš domov!