Plánujete pořízení fotovoltaiky na střechu? Nezapomeňte zohlednit několik kroků

Přidat na Seznam.cz

V posledním roce zažívají fotovoltaické panely boom. Avšak ještě předtím, než oslovíte vybranou firmu, nebo se rozhodnete fotovoltaické panely koupit sami a sami si vše nainstalovat, bude dobré promyslet několik málo kroků. Které z nich to jsou?

Celkově lze říci, že energetická krize velmi rychle vyeskalovala, a tak mnoho majitelů domů přemýšlí nad tím, že jediné východisko, jak ušetřit, být soběstačný při výrobě elektrické energie, je fotovoltaická elektrárna na střechu domu.

První krok – je střecha vhodná pro výstavbu?

Ano, fotovoltaický panel by se měl vždy umístit nejlépe na střechu. Určitě se ujistěte, že na ni pravidelně dopadají sluneční paprsky v co největší míře. Stranu zvolte orientovanou na jih. Pokud si nejste jisti, na internetu si můžete prohlédnout solární mapy a zjistit tak více o slunečním záření v dané lokalitě.

Určitě bude důležité také to, zda je vaše střecha vhodná pro instalaci panelů. Tašky musí na střeše držet a určitě se nesmí drolit – zkontrolujte stav střechy.

Povolení od úřadu

Zdali můžete fotovoltaickou elektrárnu pořídit i na váš dům, a to bez nutnosti souhlasu úřadu, záleží na tom, abyste nezasahovali do nosných konstrukcí, nezměnili vzhled stavby a negativně neovlivnili požární bezpečnost. V takovém případě tedy není nutné žádat o územní souhlas či rozhodnutí. Pokud ale jde o památkovou stavbu, o povolení budete muset žádat.

Musím mít baterii?

Baterii mít nemusíte, ale věřte, že se vám její pořízení může vyplatit. Dokonale vám poslouží k tomu, aby se nasbíraná energie uložila a vy jste ji pak mohli využít pro provoz spotřebičů během dne, ale i noci.

Pokud mám zahradu

V případě, že máte zahradu, prohlédněte si solární sprchy, díky kterým můžete v létě ušetřit za ohřev vody. Solární sprchy na zahradu jsou pro své použití velmi jednoduché. Stačí je naplnit vodou a počkat, až se voda ohřeje. Solární sprcha je bezpochyby dokonalá k tomu, abyste se osvěžili a osprchovali se před tím, než půjdete z bazénu, či naopak z něj.