Naučte se vyřešit elektronický podpis online

Přidat na Seznam.cz

Dnes už není moc běžné dokumenty tisknout, posílat poštou a podepisovat fyzicky. Smlouvy a další dokumenty se posílají e-mailem a podepisují elektronicky. Jak? Přidáte digitální nebo ručně psaný podpis, a to pomocí speciálního softwaru.

Pokud jste se někdy pokusili vytvořit elektronický podpis myší, zřejmě víte, jak dlouho to trvá, než se dopracujete k přijatelnému výsledku. Podepsat se myší tak, aby výsledek nebyl kostrbatý a roztřesený, je nadlidský úkol, proto se v praxi k podpisům používá speciální software a také hardware.

Signosoft dává při podpisu na výběr

Největší českou platformou pro elektronické podpisy s 80% podílem na trhu je Signosoft. Používat se dá jako aplikace pro PC, Mac, iOS a Android, nabízí rovnou dvě varianty elektronického podpisu:

  • Digitální podpis – Jednou kliknete a k dokumentu je přidán elektronický certifikát. S dokumentem je svázán šifrováním a ověřuje se technologií PKI. Jde o nejbezpečnější variantu elektronického podpisu.
  • Ručně psaný podpis – Podpis napíšete prstem či stylusem, Signosoft dokonale zachytí tvar, rychlost, tlak a počet zdvihů, které uděláte. Tímto způsobem je podpis jednoznačně identifikován. Podepsat se můžete na telefonu, tabletu či podpisové podložce.

K podpisu se přidává tzv. razítko podpisu, do nějž se dají vložit přídavné informace jako čas, jméno, IP adresa a vlastní text.

Do firem i domácností jen to nejlepší

Řešení Signosoft využívají velké korporace jako T-Mobile, O2, VIG, Société Général, Alza, Bohemia Energy a další. Postupně si však nachází cestu i do menších společností a domácností. Aktuálně je možné zdarma podepsat prvních pět dokumentů, do budoucna se chystá verze se základní funkcionalitou, která však bude zdarma napořád. Už nyní si samozřejmě můžete čistě českou aplikaci Signosoft stáhnout a vyzkoušet. Do aplikace si nahrajete dokument, přidáte na něj elektronický podpis online a pak jej odešlete. Dokumenty jsou ukládané do cloudu, takže k nim lze přistupovat kdykoliv a odkudkoliv.