Kam pro ovoce a zeleninu? 

Přidat na Seznam.cz

I ovoce a zeleninu lze nakupovat online. A za mnohem výhodnější ceny, než s nimiž se setkáte v supermarketech! 

Odborníci nám kladou na srdce, že ovoce a zelenina by měla našemu jídelníčku dominovat. Ideálně ta bez chemie, tedy plná vitamínů a pro zdraví spousty orgánů nezbytné vlákniny. Jejich cena ale kvůli inflaci neustále roste a pro spoustu rodin se stává nedostupná. I přesto bychom ji měli upřednostnit. Zkrátka si odepřít něco jiného, třeba průmyslově zpracovaný masný výrobek. 

Bez ovoce a zeleniny to zkrátka nejde

V posledních letech přibylo hodně vědeckých objevů týkajících se potravin rostlinného původu. Stále přesnější metody chemické analýzy potvrzují, že ovoce, obilí, luštěniny a zelenina obsahují kromě složek přítomných v každé potravě i dvě složky navíc, a to antioxidanty (určité vitamíny a minerály) a fytochemikálie, tedy látky s léčivými vlastnostmi. 

Proč je potřebujeme?

Mnoho vědců pátrá po původu a významu těchto prospěšných látek, které lidé potřebují pro uchování dobrého zdraví. Potřebujeme je i po staletích či tisíciletích, během nichž jsme si zvykli na masitou stravu. Ovoce, obilí, ořechy, semínka a zelenina i nadále zůstávají základem lidské stravy, respektive by tomu tak mělo být. 

Kde sehnat kvalitní ovoce a zeleninu? 

Nejlepší samozřejmě je ovoce a zeleninu si vypěstovat na vlastní zahrádce. Taková je cenově nejdostupnější a také nejlépe chutná, což je v podstatě nejlepší kombinace. Vlastní pěstování ovoce a zeleniny nás také učí sezonnosti, kdy konzumujeme jen takové ovoce a zeleninu, která v naší lokalitě právě roste a uzrává. Pak nás ani nenapadne chtít v prosinci jahody. 

Eshop se zeleninou a ovocem 

Pokud si vlastní zeleninu vypěstovat nemůžete, odebírejte ovoce a zeleninu od farmářů ve vašem okolí. Zdrojem pravidelného přísunu ovoce a zeleniny ale může být také e-shop s ovocem a zeleninou e-sandera.cz. Zde se nakupuje spíše ve velkém, což je ideální pro potřeby zeleniny na uskladnění. Správně uskladněná zelenina vám vydrží celou zimu. Až na posledním místě je nákup ovoce a zeleniny v supermarketech navýšené o nemalou marži obchodníkům.