Jan Telenský převzal cenu Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus

Přidat na Seznam.cz

Říká vám něco jméno Jan Telenský? Možná ne, protože více než u nás je populární v zahraničí. Jde však o Čechoslováka narozeného v době komunismu v roce 1948. Kvůli svým odvážným názorům i házení kamenů na tanky ruských okupantů byl nucen s falešným pasem uprchnout do Velké Británie. A tam se mu nesmírně daří.

Do Velké Británie tehdy přišel bez znalosti angličtiny a se dvěma librami v kapse. Přesto se mu podařilo stát se velmi úspěšným podnikatelem působícím v mnoha oblastech. Věděli jste například, že právě on stojí za AquaCity v Popradu, jedinečným aquaparkem využívajícím geotermální energii?

Teprve druhý Čech s cenou Lorda Dahrendorfa

Cena Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus se uděluje od roku 2000. Získávají ji úspěšní lídři ze světa businessu, kteří kombinují obchodní prozíravost se sociální angažovaností, provozují udržitelné a morální podnikání.

Prvním Čechem, který ji kdy získal, byl v roce 2007 Tomáš Baťa mladší. Nyní je druhým právě Dr. Jan Telenský. Cenu měl původně převzít v březnu 2020, kvůli pandemii se však předání odložilo, a tak si ji slavnostně převzal až nyní 7. dubna 2022.

Ve Velké Británii působí zejména v oboru stavebnictví

Ve Spojeném království se aktivity Jana Telenského zaměřují zejména na stavebnictví. Stará se o to, aby bylo bydlení dostupnější, a také podporuje výuku a vytváření nových míst ve stavebnictví. Při renovacích a stavebních pracích vytváří místa pro učně, kteří tak mohou pracovat po boku kvalifikovaných řemeslníků a trénovat se pro své budoucí povolání. Tímto schématem prošlo už přes 26 000 kvalifikovaných odborníků pro práce ve stavebnictví.

Velkou měrou se Telenský angažuje také v oblasti ekologie a životního prostředí. Právě za AquaCity v Popradu získal ocenění Zelené jablko, Zelený globus nebo World Travel Award. Naší zemi dělá v zahraničí rozhodně čest.