Jak vybrat dobrou láhev vína? 

Přidat na Seznam.cz

Výběr vína se může zdát jako náročný úkol. Jak vybrat láhev, na které si pochutnáte, i když o vínu jako takovém takřka nic nevíte? Jaké je nejlepší červené víno? Jak na takovou otázku odpovědět, když si ani nejste jistí, co je vlastně dobré červené víno? Odpovědi na uvedené otázky není možné jednoznačně stanovit, protože degustace záleží především na osobním vkusu. Existuje však několik jednoduchých triků, které vám proces výběru usnadní. 

Prvně si ujasněte, proč víno pijete. Připravujete slavnostní večeři? Chcete si dát sklenku k večeři? Sháníte výtečné víno k 50. narozeninám? Ať už se jedná o jakoukoliv příležitost, láhev vína má svůj význam. 

Jak vybrat dobré víno?

Jak bylo uvedeno výše, všechno závisí na vkusu, chuti a osobních preferencích osob, které budou víno pít. Při výběru záleží na dvou hlavních věcech – jaké chutě z vína preferujete a kolik chcete utratit. Některé láhve vyjdou na pár set korun, jiné klidně i na několik tisíc. 

Láhev výborného vína je něco, co ve vás vyvolá pocity, ať už jde o prostý požitek, nebo emoce, které se vztahují k události, při níž víno vypijete. 

Sáhněte po odrůdě ze známé vinařské oblasti, čímž vsadíte opravdu na jistotu. Vyberte si něco z francouzské oblasti Bordeaux nebo údolí Napa. Vína jsou sice dražší, ovšem je vysoká pravděpodobnost, že vám zachutnají. Jestliže hledáte něco cenově dostupnějšího, prozkoumejte vinice blízko těch známých a slavných. 

Zjistěte, jaké chutě jsou vám nejbližší

Víno se skládá ze tří hlavních chutí – sladké (z přirozené sladkosti hroznů), kyselé (rovněž z přirozené chuti hroznů) a hořké (tříslovina). Třísloviny jsou přirozeně se opakující hořké příchutě, které se nacházejí ve slupkách ovoce, semenech a dalších věcech, jako je i kůra stromů. Pokud si stále nejste jisti, co jsou třísloviny, pak je to chuť, kterou získáte, když necháte čajový sáček v šálku příliš dlouho. 

Obvykle platí, že čím má víno lehčí tělo, tím méně má tříslovin, a tím pádem bude spíše kyselkavé. 

Podívejte se do e-shopu Wineme a kupte si kvalitní víno.