Italské víno: Jak se dělí a které musíte ochutnat?

Přidat na Seznam.cz

Italové jsou známí svou vášnivostí, která se zdaleka neodráží jenom v jejich vystupování, ale také hlavně v jejich jídle a víně. Italové jsou milovníky vín, proto byste rozhodně měli ochutnat pravé italské víno. Hned na první doušek poznáte, že se jedná o něco úplně jiného, než na co jste zvyklí.

Klasifikace italského vína

Jelikož odrůd italského vína existuje opravdu velká řada, můžete se při jeho výběru řídit čtyřmi klasifikačními kategoriemi:

  1. VDT – stolní vína pro každodenní spotřebu, nejčastěji podávána k dobrému obědu nebo večernímu posezení u televize.
  2. IGT – jedná se o regionální vína, která mají kontrolovaný původ, s tímto vínem rozhodně nešlápnete vedle, pokud jej chcete někomu darovat.
  3. DOC – víno, které je kontrolováno ve více aspektech, jako je původ, výnos, doba zrání a další.
  4. DOCG – vítězem se jednoznačně stává víno s tímto označení, které znamená tu nejvyšší jakost. Jestli tedy chcete oslnit nějakou dámu, rozhodně vsaďte na tuto lahvinku.

E-shop Vinodoc nabízí mnoho značek a druhů vín všech těchto kategorií.

Jakou značku zvolit?

Existuje opravdu mnoho značek a druhů italských vín. Které byste ale rozhodně měli ochutnat?

  • Montepulciano d´ Abruzzo – suché červené víno s označením DOC, v němž pocítíte chuť červeného rybízu, malin, borůvek či dokonce skořice. Skvěle se hodí k jehněčímu masu, zvěřině a sýrům.
  • Lambrusco Rosé – elegantní růžové víno, taktéž s označením DOC, vás uchvátí vůní a chutí jahod, růžového grepu, granátového jablka či mandarinek. Podáváme k tradičním italským potravinám jako je pizza či zmrzlina.
  • Valdobbiadene prosecco – v případě, že máte rádi suchá vína, tohle by vám neměl uniknout. Jedná se o bublinkové víno, které si oblíbily především ženy. Má květnatou vůni a ovocitou chuť. Jaké další víno byste ale měli ochutnat?
  • Franciacorta Elite – možná hledáte-li něco opravdu „echt“, rozhodně vyzkoušejte tohle 100% Chardonnay s označením DOCG. Bohatě perlivé víno, které odkazuje na medové tóny ořechů či pomerančové kůry. Nejlépe si jej vychutnáte s rybími specialitami.

Které italské víno máte oblíbeno vy?