Ideální způsoby, jak šetřit s energiemi

Přidat na Seznam.cz

Cena elektrické energie je vyšší než kdykoliv v minulosti, což má samozřejmě spoustu neblahých následků nejen pro firmy, ale také pro domácnosti.

Přitom je reálné se tomuto problému poměrně snadno postavit, a sice zodpovědnějším chováním. Stačí jen používat elektřinu o poznání méně než v minulosti.

Změna chování

Často platíme za energie přemrštěné částky pouze proto, že se neumíme chovat šetrněji. Není přitom nutné začít svítit loučemi či trávit zimní večery po tmě a bez televize. Stačí jen svítit tam, kde se skutečně nacházíme, a nikoliv v místnostech, kde aktuálně nikdo není.

Když po sobě začneme zhasínat, může nám takovéto chování klidně vynést i pár stovek až tisícovek navíc, což ani dnes nejsou vyloženě malé peníze.

I na televizi je samozřejmě možné se dívat a přitom netrnout, kolik nás taková zábava v konečném důsledku bude stát. I modely s větší obrazovkou, které mají obvykle vyšší spotřebu, je možné přizpůsobit současné době, a sice snížením jasu.

Moderní osvětlení

Výše zmíněná opatření mohou znamenat úsporu v jednotkách tisícikorun. Výměna zastaralých žárovek za modernější však může znamenat mnohem ještě daleko znatelnější posun k lepšímu. Stačí si jen pořídit úsporná LED světla.

Ty jsou s námi již nějaký ten pátek, a i přesto stále mnoho lidí preferuje tradičnější vláknové žárovky. To je samozřejmě špatná strategie, jelikož spořivé osvětlení LED je několikanásobně výhodnější než výše zmíněná zastaralá technologie. Prodávají se sice o něco dráž, nicméně jejich spotřeba je natolik nízká, že se tato investice vrátí během velmi krátké doby.

Osvětlení s technologií LED má celou řadu podob. Už dávno nejsou standardem pouze žárovky. Běžně je možné koupit si třeba i venkovní reflektory, potažmo stále populárnější LED pásky.

Toto všechno a mnohem více je snadné nakoupit například v internetovém obchodě Silring. Najít zde vhodný produkt není vůbec složité. Zákazník kvůli tomu rozhodně nemusí prohledávat všechny kategorie na webu.