Fungování kryptoměny Monero: Jaká je budoucnost Monera?

Přidat na Seznam.cz

Monero (Ticker: XMR) se objevilo čtyři roky po spuštění Bitcoinu (BTC) a bylo vydáno jako open-source blockchainová platforma nabízející soukromí. Funkce ochrany soukromí byla pro Monero a XMR jedinečná. Hlavním rozdílem mezi privátní mincí, jako je Monero a Bitcoinem jsou funkce ochrany soukromí. 

Monero bylo vytvořeno pro bezpečné, soukromé a anonymní transakce, a právě díky tomu se XMR stalo jednou z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace a získalo proslulost jako první soukromá mince. Co byste měli vědět o této minci?

Monero a ochrana osobních údajů

Jednou z nejdůležitějších funkcí, které vývojáři Monera pro XMR vytvořili, je možnost odstínit data transakcí viditelná v systémech Bitcoinu a jiných kryptoměn. Informace, jako je výše transakce nebo veřejná adresa, jsou v těchto systémech viditelné všem, Monero je výjimkou. 

Bitcoin sice nabízí určitou míru anonymity díky tomu, že se na transakcích nepodílejí žádné třetí strany a veřejné adresy nejsou spojeny s osobními údaji, ale odesílatele a příjemce lze stále vysledovat podle veřejných adres, které lze spojit s IP adresou. 

Monero se tohoto potenciálu zbavuje tím, že stíní veřejné adresy a částky transakcí. Pro zajištění plného soukromí uživatelů používá Monero stealth ares a ring signatures. S druhou možností, implementovanou v centrálním kódu Monero, mohou odesílatelé skrýt svou identitu před ostatními uživateli sítě, protože kruhové podpisy neprozrazují, kdo transakci inicioval.

Jak se používá Monero?

Díky funkcím ochrany soukromí se XMR stala jednou z nejdůležitějších kryptoměn na trhu. Právě kvůli nabízené ochraně soukromí se však zaměstnanci společnosti potýkají s problémem, jak přesně se používá.

Kromě uživatelů, kteří kryptoměnu využívají k nelegálním účelům. Právě kvůli naprostému soukromí a anonymitě bez spojení se zaměstnanci, se na mnoha různých webech pohybují také boti, kteří zneužívají nic netušící uživatele a bez jejich souhlasu využívají jejich výpočetní výkon. 

Stejně jako Bitcoin lze Monero těžit, což podporuje protokol Proof of Work, který používá i Bitcoin. XMR se spoléhá na distribuci hashovací síly, což znamená, že diggeři řeší složité matematické rovnice, aby ověřili a potvrdili transakce, a tím zabránili duplicitním transakcím. 

Na rozdíl od těžby bitcoinů se těžaři Monera nemohou spoléhat na výhodu ASIC, protože s ním nejsou kompatibilní, což dává rovné příležitosti těžařům na CPU a GPU.