Češi našli zalíbení ve zlatých slitcích a mincích

Přidat na Seznam.cz

Češi byli vždy spíše konzervativními investory, peníze rádi ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Roky 2020 a 2021 jim však ukázaly, že tohle není právě ideální řešení. Letos prodejci investičního zlata zaznamenávají rekordní zájem nových investorů.

V roce 2020 byla průměrná roční míra inflace 3,2 %. Nyní za srpen dosáhla meziročně 4,1 %. Stále se zvyšuje, což zapříčiňuje jediné – peníze velmi rychle ztrácí na hodnotě. Kdo je chce ochránit, ten musí najít investici s vyšší mírou zhodnocení, než je inflace. Jenže kde dnes dostanete úrok 4 %? Na spořicím účtu určitě ne, na termínovaném vkladu taktéž ne. Těsné to bude u podílových fondů. Akcie nabízí zajímavější zhodnocení, jenže také podstatně vyšší riziko. A nemovitosti? Ideální řešení, jste-li milionář. Pokud byste si na nákup nemovitosti museli vzít hypotéku, už o tak ideální možnost nejde. Po zvážení všech možností zbývá prakticky jediné. Investiční zlato.

Zlato bylo odpradávna určeno na uchování hodnoty peněz

Kdo touží na penězích ve velkém vydělávat, pro toho zlato není vhodnou volbou. Jeho účelem není vaše peníze zázračně znásobit, má jen uchovat jeho hodnotu. Velcí investoři si za normálních okolností drží ve zlatě zhruba 10 až 20 % svých úspor jako takovou jistotu. Vědí, že o takto uložené peníze se nemusí bát. V dobách krizí však své portfolio proměňují a do zlata neváhají uložit až 80 % svých úspor. Přesně tohle se dělo během posledních dvou let kvůli pandemii covidu.

Zatímco v dobách krizí akcie padají, hodnota zlata vzrůstá. Žádná krize, ať už válečná, nebo ekonomická, ho neohrozí. Samozřejmě se v jeho ceně objevují výkyvy směrem dolů, avšak z dlouhodobého hlediska je jedině výnosné.

Pouze zlato má své unikátní vlastnosti

Investovat jde i do dalších drahých kovů, zlatu obvykle sekunduje stříbro. To ovšem pro uložení peněz není ani zdaleka tak výhodné. Jediné zlato je mezi investičními kovy osvobozeno od DPH. Při nákupu zlata tedy obchodník neodvádí 21 % DPH do státní kasy a vy platíte pouze jeho hodnotu.

Mezi stříbrnými a zlatými mincemi či slitky je tedy vždy výhodnější sáhnout po těch zlatých. Výhodou stříbra může být cena, stříbrné mince lze pořídit již za pár stovek. Ani ty zlaté ovšem nejsou pro běžného člověka nedosažitelné. Nejlevnější zlaté mince startují zhruba na 1 500 Kč a zlaté slitky o hmotnosti 1 g stojí podobně.

Noví čeští investoři letos kupovali především malé slitky do hmotnosti 5 g. Trochu jiná tendence je možná pozorovat na Slovensku. Slovenští investoři skupují slitky o hmotnosti 1 unce (1 Oz) a vyšší. A zatímco Češi rádi nakupují z pohodlí domova online, Slováci upřednostňují nákup v kamenné prodejně. Nezřídka kvůli němu neváhají jet do Česka. Ze západního Slovenska míří do prodejny s investičním zlatem ve Vsetíně. Investiční zlato je pro ně v Česku levnější, i když sem pro něj musí cestovat a musí počítat s převodem měny.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová ze vsetínských Zlatých mincí.

Zájem je o švýcarské slitky i české dukáty

Ze slitků se prodávají hlavně ty od švýcarské rafinerie Argor Heraeus. Jsou totiž nejlevnější a ve světě nejznámější. V Česku se žádné zlaté slitky nevyrábějí, zato máme své mince. Zejména patrioty potěší české zlaté dukáty s motivem svatého Václava, jež jsou ražené ve velikosti a ryzosti, jaké kdysi stanovil sám Karel IV. Razí se u nás už od jeho dob, v minulosti se používalo dokonce i naše zlato těžené v Jílovém u Prahy. Zájem je však i o rakouské mince Wiener Philharmoniker.

Minci si lze vybrat s motivem dle vašich preferencí, tuto výhodu slitek nenabídne. A ještě jedna odlišnost mezi mincemi a slitky existuje. Slitky jsou číslované, zatímco mince se nečíslují, a tak je lze koupit anonymně. Koupě investičního zlata je v 21. století zcela jednoduchá – úplně stejná, jako když objednáváte zboží z jakéhokoliv jiného e-shopu.