3D tisk – vše, co potřebujete vědět

Přidat na Seznam.cz

3D tisk spočívá ve výrobě fyzického objektu aplikací následných vrstev materiálu. Tato technologie se také nazývá aditivní nebo generativní technologie a běžně se označuje jako 3D tisk. Využijete ji, když potřebujete řešit produktový design

3D tisk vyžaduje 4 klíčové prvky: po 3d modelování trojrozměrný počítačový model, program pro zpracování modelu, 3D tiskárnu a tiskový materiál, například plast, pryskyřice nebo prášek, v závislosti na technologii.

Popularita 3D tisku se stává podnětem pro trh …

3D tiskové služby
Poptávka po službách 3D tisku vyústila v „záplavu“ společností, které nabízejí různé služby související s 3D tiskem. Tyto typy společností se komplexně zabývají 3D tiskem, od 3D (virtuálního) modelování objektu, přes digitalizaci a trojrozměrné skenování reálných objektů, až po 3D tisk s vysokým rozlišením na technologicky vyspělých 3D tiskárnách.

Zde stojí za to přidat ještě jednu věc – v globální světě nemusíte fyzicky chodit do takové 3D tiskárny. Stačí odeslat soubor s modelem a po vytištění bude model doručen kurýrem. Koneckonců, 3D tisk se stává stále populárnějším zavedením  čím dál levnějších strojů na trh.

Nízkorozpočtový 3D tisk u vás doma
Spolu s levnějšími službami klesají také ceny samotných zařízení. Kvalita 3D tisků z takových zařízení není jistě ohromující, ale tento typ tiskáren se může stát skvělou volbou pro lidi, kteří začínají s dobrodružstvím tisku a chtějí se naučit, jak 3D tiskárna funguje. Nicméně pokud potřebujete zpracování pro d3 design rychle a kvalitně je lepší zvolit profesionální specialisty.

3D tisk – historie
Zrod 3D tisku je považován za vynález stereolitografie v roce 1984 Charlesem Hullem (patent podaný v roce 1986). Tato technologie umožnila vyrábět modely z digitálních dat. Lidé začali vidět možnost potenciál této technologie.

3D tiskárna – jak to funguje?
Obecný princip činnosti 3D tiskárny je založen na vrstvách. Každá položka, která byla vytvořena na 3D tiskárně, se skládá z mnoha vrstev, které byly naskládány na sebe. Každá 3D tiskárna má proto pohyblivé části, které vám umožní vytisknout další vrstvu na předchozí.

Kvalita 3D tisku závisí také na použitém materiálu, který se nazývá vlákno. Vlákno je nejčastěji „návin“ prodávaný na cívce. Populární materiály pro 3D tisk jsou termoplasty, plasty, pryskyřice, dokonce i kovy.