Za tuhle chybu v daních hrozí až 300 000 Kč pokuty. Každý rok se „spálí“ tisíce Čechů
Pomalu, ale jistě se blíží první ze tří termínů pro podání daňového přiznání za rok 2024. Pokud se vás rovněž týká, neměli byste otálet, protože by vás prodlení mohlo vyjít (ne)pěkně draho.
Přiznávání příjmů podléhající dani vyměřené státem a její vyčíslení je každoroční povinností mnoha občanů České republiky. Vzhledem k tomu, že chybovat je lidské, daňové přiznání může být podáno s určitými nedostatky. Některé takové omyly bývají jen nepříjemné, další vás ale mohou vyjít dosti draho. Proto se na následujících řádcích zaměříme na nejčastější chyby, které jsou s tímto dokumentem spojeny.
Zpožděné přiznání vás může vyjít opravdu draho
Nemělo by se to stávat, ale existují lidé, kteří termín pro podání daňového přiznání promeškají. Pro někoho může být zmatečné, že termíny jsou celkem tři. Jaká data platí v roce 2025?
- Do dubna 2025 je nutné podat daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě. Tento termín se přitom již pomalu, ale jistě blíží.
- Budete-li podávat daňové přiznání v elektronické podobě, což musí učinit podnikající fyzické osoby (OSVČ), kterým stát zpřístupnil datovou schránku, musíte tak učinit do května 2025.
- Třetí a nejzazší lhůtou je datum července 2025. To se vztahuje na jedince, za něž podává daňové přiznání daňový poradce či advokát, případně podléhají povinnému auditu účetní závěrky.

Doplňme, že ve stejných lhůtách je nutné učinit úhradu případného daňového nedoplatku. V každém případě se někteří lidé chybně domnívají, že mohou daňové přiznání podat v pozdějším termínu, než ve skutečnosti musí. Ujasněte si tedy, které datum je pro vás tím hraničním. Při podání daňového přiznání existuje mnoho chyb, tato vás ovšem může vyjít nejdráže, takže si datum dobře pohlídejte. Je-li totiž daňové přiznání podáno o více než pět pracovních dnů později, musíte uhradit pokutu. Jaká je její výše?
„Pokud podáte přiznání pozdě, nabíhá pokuta ve výši 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení. Maximální limit je pět procent z vyměřené daně, respektive 300 tisíc korun. Pokud by pokuta byla míň než tisíc korun, tak se nevyměří,“ uvedla pro Forbes Radka Velebná, daňová poradkyně KPMG.
Upozorňujeme: nepodáte-li přiznání ani po výzvě správce daně, pokuta bude činit 5 % stanovené daně, přičemž její minimálně výše je 500 Kč.

Chybné vyplnění údajů
Daňové přiznání byste pochopitelně měli vyplnit nejen pravdivě, ale také pečlivě. Pokud v něm uděláte chybu, pokuta vám nehrozí, i tak se na vás ale např. při omylu ve vypočtené dani může vztahovat úrok z prodlení. Typickou chybou mohou být i chybějící podpisy na některé z listin. Žádáte-li totiž např. o vrácení přeplatku, musíte přidat podpis i do příslušného pole, protože jde vlastně o druhé podání.
Co dělat, pokud jste daňové přiznání už odevzdali, ale záhy jste si chybu sami uvědomili, a to dokonce ve stanovém termínu? V takovém případě lze podat tzv. opravné přiznání. V tomto případě vám samozřejmě nehrozí sankce, takže tento krok případně s klidným svědomím učiňte. Pokud by totiž na chybu přišel až samotný finanční úřad, už byste to mohli určitým způsobem finančně pocítit.
Špatné uplatnění slevy na dani
Mezi další časté chyby při podání daňového přiznání patří špatné uplatnění slevy na dani. V tomto ohledu je nejprve nutné konstatovat, že daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit jen jeden rodič. Pokud by tak učinili oba rodiče, bude se jednat o duplicitní uplatnění, jež pochopitelně není správné.
Problematické mohou být rovněž úroky z úvěru. Ty si může odečíst jen osoba, jež úvěr použila na financování bytové potřeby. Vztahovat se přitom může na pořízení bydlení, ale i na jeho rekonstrukci, nicméně nutné je být vlastníkem dané nemovitosti, přičemž v ní musí trvalé bydlet buď poplatník, nebo zákonem vyjmenovaní blízcí příbuzní.
Tip na závěr: musíte-li podávat daňové přiznání elektronicky, nezapomeňte, že správný formát dokumentu je XML. Vše potřebné přitom nadejte na portálu MOJE daně.
Zdroje: Finanční správa, Forbes, Peníze