Stát vám po padesátce dá peníze. Víte, jak si o ně říct?
Máte finanční problémy a často nevycházíte s penězi? Pokud vám již bylo 50 let, máte nárok na finanční pomoc od státu. Kdo ji může získat a kde o ni žádat?
Patříte už mezi lidi, kterým je 50 let nebo si ještě počkáte? Ať už je to jakkoliv, měli byste vědět o tom, že jakmile tohoto věku dosáhnete, můžete si požádat o finanční pomoc od státu. Stát nabízí hned několik možností, o které lze žádat. A nebojte se, nečeká vás žádné složité papírování nebo obíhání úřadů. Zjistili jsme, jaké podmínky je třeba splnit a kde o podporu požádat.
Pomoc v nečekaných situacích
Bojíte se, že přijdete o práci? Takové obavy má hodně lidí. V poslední době je mají nejčastěji osoby, kterým již bylo 50 let. Kromě ztráty zaměstnání mohou lidé v tomto věku čelit různým nepříjemným situacím. A takové situace často ovlivňují i jejich příjem. Ať už jde o ukončení pracovního poměru, zdravotní komplikace nebo péči o blízké, stát nabízí několik forem finanční podpory. Víte o tom, které to jsou?
Podpora v nezaměstnanosti
V momentě, kdy se někdo dozví, že přišel o práci, může ho to vnitřně zasáhnout. Člověk začne panikařit a lidé ihned vytváří katastrofické scénáře. Ale není se čemu divit. Přijít o jediný zdroj příjmu je nepříjemné a může nám to v životě hodně uškodit. I když má člověk našetřené peníze bokem, vždy nás ztráta zaměstnání zasáhne.
Aby nás ale nezasáhla až natolik, že bychom neměli co jíst nebo kde bydlet, je možné požádat o podporu v nezaměstnanosti. Na tu má nárok každá osoba, která odpracovala alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech.
- Kdo má nárok? Každý člověk zařazený v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.
- Kde podat žádost? Na úřadu práce osobně (podle místa trvalého bydliště) nebo online.
- Na jak dlouho vám stát pomůže? Lidé do 50 let mohou podporu v nezaměstnanosti pobírat 5 měsíců. Ve věku od 50 do 55 let 8 měsíců. Osoby nad 55 let 11 měsíců.
- Má na podporu v nezaměstnanosti nárok i OSVČ? Ano, vychází se z vyměřovacího základu na důchodové pojištění přepočteného na měsíc.
- Kolik dostanete? První 2 měsíce je podpora v nezaměstnanosti 65 % průměrného čistého výdělku. Další 2 měsíce 50 %. Po zbytek podpůrčí doby je tato podpora 45 %.
Jestliže jste předchozí zaměstnání ukončili sami nebo bez vážného důvodu, dostanete jenom 45 % po celou dobu čerpání podpory.

Příspěvek na bydlení
Asi se ani nemusíme zmiňovat o tom, jak jsou nájmy i ceny za energie vysoké. To si totiž uvědomuje každý, kdo tyto položky pravidelně platí. Bohužel kvůli jejich výši se hodně lidí dostává do finanční tísně. Pokud máte i vy takový problém, zažádejte si o příspěvek na bydlení.
- Kdo má nárok? Každý, kdo má náklady na bydlení (nájem, energie, voda atd.) nad 30 % příjmu domácnosti. V Praze je hranice 35 %. Uvedených 30 % nesmí být vyšší než normativní náklady, které stanovuje stát každý rok.
- Kde podat žádost? Osobně na úřadě práce podle místa trvalého bydliště nebo online.
- Na jak dlouho vám stát pomůže? Pokud splňujete podmínky, můžete příspěvek čerpat i několik let.
- Kolik dostanete? Výše se liší podle vašich příjmů i nákladů. Orientační výši příspěvku na bydlení si můžete zjistit třeba na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Předčasný starobní důchod
Existuje hned několik důvodů, proč lidé odchází do předčasného důchodu. Někteří už prostě nezvládají pracovat nebo mají zdravotní potíže. Jiní se musí starat o nemocné partnery nebo dokonce o své rodiče.
- Kdo má nárok? Osoby, které získaly 40 let pojistných dob + odejít do předčasného starobního důchodu lze maximálně 3 roky před dosažením standardního důchodového věku.
- Kde podat žádost? Osobně na okresní správě sociálního zabezpečení dle místa vašeho trvalého pobytu.
- Na jak dlouho vám stát pomůže? Předčasný starobní důchod budete pobírat až do dosažení důchodového věku. Poté budete dostávat klasický starobní důchod, na který vám vznikl nárok.
- Kolik dostanete? Na webu penize.cz si můžete spočítat orientační výši předčasného důchodu na přehledné kalkulačce. Je ale potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je nižší než ten klasický.
Zdroje: portal.gov, penize, mpsv, cssz, penize