Toto je seznam starých notebooků a mobilů, které mají sběratelskou cenu. Můžete za ně dostat desetitisíce
Víte o tom, že existují mobilní telefony a notebooky, které už dnes dávno nepoužíváme, protože nejsou „in“? Možná je máme i doma v šuplíku a netušíme, že mohou mít vysokou hodnotu. Než se rozhodnete je vyhodit, zjistěte si, zda nepřechováváte poklad. Některé sběratelské modely totiž dosahují hodnoty i desetitisíců korun. Máme pro vás přehled ikonických a technicky revolučních modelů, které vám mohou výrazně naplnit peněženku.
Notebooky s vysokou sběratelskou hodnotou
Nejprve se zaměříme na notebooky, které jste možná kdysi používali, ale teď již nečinně leží v šuplíku, protože pro vás nejsou dost dobré, rychlé nebo kvalitní. Přesto mohou mít vysokou hodnotu.
Apple PowerBook 100 (1991)
Tento notebook od Apple z roku 1991 je první skutečně přenosný notebook od jmenované značky. Významný je především proto, že položil základy modernímu designu laptopů. Pokud jej vlastníte v kompletním dobrém stavu s originálním napájecím adaptérem, baterií a ideálně i v originální krabici, můžete za něj dostat pěkný balík peněz. V závislosti na funkčnosti a příslušenství se jeho ceny pohybují od 15 000 do 50 000 Kč.
IBM ThinkPad 701C (1995)
Také tento notebook, známý pod názvem „Butterfly“, je vysoce ceněný. Je to především díky jeho vysouvací klávesnici, která byla ve své době revoluční. Opět je ideální mít ho plně funkční, s nepoškozenou klávesnicí a také s originální nabíječkou. Čím více příslušenství a čím lepší stav, tím více za něj můžete získat. Ceny se pohybují od 15 000 do 30 000 Kč.
Sony VAIO UX (2006)
Skrývá se ve vašem šuplíku či skřínce zapomenutý Sony VAIO UX z roku 2006? Pak za něj můžete dostat až 20 000 Kč. Podmínkou je opět dobrý stav, tj. funkční operační systém a nepoškozený displej. Jedná se totiž o předchůdce dnešních mini notebooků, tedy o ultramobilní počítač s dokonale kompaktním designem.

Mobilní telefony s vysokou sběratelskou hodnotou
Notebooky moc často v šuplíku neschováváme. Málokdo si schová starý počítač, protože může zabírat dost místa. S mobily je to ale jinak, obzvlášť, když jsou funkční. Někdy je schováme zkrátka proto, abychom měli nějaký náhradní, kdyby se ten současný rozbil. Často takto nashromáždíme v šuplíku i několik modelů. Tak se pojďme podívat, jestli je některý z těch vašich skrytým pokladem.
Nokia 8110 (1996)
Tak tahle ikonická Nokia, která dostala přezdívku „banánová“ se proslavila hlavně díky filmu Matrix. Pokud ji vlastníte a rádi byste ji dobře zpeněžili, je opět potřeba mít ji v dobrém stavu, nejlépe v originálním balení, s nabíječkou a baterií. Cena se pak může vyšplhat od 5 000 až do 15 000 Kč.
Motorola DynaTAC 8000X (1983)
Tak tohle je jeden z prvním mobilních telefonů na světě a symbol 80. let. Není divu, že se zařadil mezi ikonické sběratelské kousky. Nejcennější jsou samozřejmě funkční modely, ale i pokud máte tento telefon v horším stavu, můžete za něj dostat pěkný balík. Jeho cena se totiž i přes nefunkčnost pohybuje od 30 000 do 80 000 Kč.
Apple iPhone 2G (2007)
Tohle je trochu novější model než Motorola, přesto jeho cena dosahuje obrovské částky. Pouze však funkční a v originální krabici. Nerozbalené kusy mohou být až za 100 000 Kč. Jedná se o první iPhone, který pronikl na trh chytrých mobilních telefonů. Bez originálního balení se jeho cena pohybuje od 10 000 do 30 000 Kč.
Ericsson T39m (2001)
Ericsson T39m z roku 2021 je poslední z unikátních kousků, které dnes představíme. Jedná se totiž o první mobilní telefon s Bluetooth, který navíc zaujal svým elegantním designem. Pokud ho doma máte kompletní a s originálním příslušenstvím, můžete si přijít na 5 000 až 10 000 Kč. Samozřejmě v případě, že se nachází v dobrém stavu. Od toho se také odvíjí jeho hodnota.
Máte doma poklad?
Faktem je, že ceny sběratelských modelů mobilních telefonů i notebooků neustále rostou, a to navzdory tomu, že hodnota těch moderních klesá ve chvíli, kdy je pořídíte a začnete na nich pracovat. Mrkněte proto do svých zásob a zjistěte, zda nemáte poklad, kterým byste mohli výrazně přilepšit do rodinného rozpočtu. Pokud takový telefon najdete, zaměřte se na poptávky na internetu nebo mrkněte na aukce. Třeba se vám podaří prodat je ještě za vyšší částky.
Zdroj: