Senioři, nechte si proplatit léky, dopravu i bydlení. Tady je seznam všech výhod
Život ve stáří nemusí být jednoduchý, protože vyšší věk má určitá úskalí. Právě proto existují státní příspěvky a další finanční výhody pro seniory, u nichž je vhodnou kombinací možné ušetřit i mnoho tisíc korun měsíčně.
Pokud se věkem počítáte mezi seniory, máte nárok na různé příspěvky či další finanční pomoc. Jednotlivé možnosti nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí či zdravotní pojišťovny. Dané subvence se mohou týkat mobility, bydlení, péče, zvláštních pomůcek nebo léků. Pojďme se tedy na jednotlivé možnosti zaměřit blíže, abyste věděli, na co máte nárok. Na závěr ještě věnujeme pozornost skutečnosti, jak o příspěvky či doplatky zažádat.
Příspěvek na mobilitu
Tento příspěvek se pochopitelně netýká jen seniorů, ovšem platí, že mobilita se obecně s přibývajícím věkem snižuje. V případě, že máte s pohybem problémy, můžete zažádat o dávku, která má kompenzovat náklady na zajištění nutné dopravy. Sluší se doplnit, že daný příspěvek nahradil dřívější finanční pomoc na provoz motorového vozidla (příspěvek na benzín) a příspěvek na individuální dopravu. K zažádání je přitom nutný průkaz ZTP či ZTP/P.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je finanční pomoc, kterou nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí opět nejen seniorům. Pro osoby v důchodovém věku, jež kromě důchodu nemají žádný další příjem, je ovšem vyplnění formuláře nejsnazší. Při vyplňování žádosti totiž stačí zaškrtnout, že žadatel pobírá důchod. Nebudete tedy potřebovat žádné další dokumenty, tedy až na jeden. Budete muset dokladovat kompletní uhrazené náklady na bydlení. Zda máte na příspěvek nárok, případně jaká bude jeho výše, si můžete orientačně vypočítat zde.
Upozorňujeme: na příspěvek na bydlení máte nárok, jsou-li vaše náklady na bydlení (včetně energií) vyšší než 30 % vašich čistých příjmů. Ty nicméně nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení. Nemohou se proto týkat nadstandardních forem ubytování.

Příspěvek na péči
Mnozí senioři jsou odkázáni na pravidelnou či trvalou pomoc. Pokud to platí i pro vás, můžete zažádat o finanční příspěvek, který se nazývá příspěvek na péči. Výše dané částky pro seniory se může pohybovat mezi 880 a 27 000 Kč měsíčně. Záleží na konkrétním zdravotním stavu. Výše se tak odvozuje od stupně závislosti, přičemž roli hraje mobilita, orientace, tělesná hygiena nebo výkon fyziologické potřeby. Kritérii je ovšem více. Doplňme, že se z tohoto příspěvku hradí i pobyt v domově pro seniory.
Příspěvek na zvláštní pomůcky
Tento příspěvek se může týkat seniorů, kteří potřebují svou domácnost vybavit speciálním zařízením. Nárok na něj přitom mají osoby s těžkým zrakovým či sluchovým postižením, jedinci s demencí, případně s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí. V posledním případě se kupříkladu může jednat o schodišťovou sedačku, která seniorům (či imobilním jedincům) velmi pomáhá zdolávat shody, a to naprosto bezpečným způsobem. Někde je přitom zcela nepostradatelná.

Úhrada doplatků za léky
Úhrada doplatků za léky je příspěvek, kterým seniorům pomáhá financovat léky na recept, léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Nabízejí ji přitom zdravotní pojišťovny, a to nejen seniorům. Podle věku se přitom liší tzv. ochranný limit, tedy maximální částka, jíž jedinec (pojištěnec) ročně zaplatí za započitatelné doplatky. Roli přitom hraje nejen věk, ale také zdravotní stav.
- U dětí do 18 let činí ochranný limit 1 000 Kč.
- U dospělých, to je u osob od 19 do 64 let, je tato částka 5 000 Kč.
- Senioři ve věku od 65 do 69 let zaplatí maximálně 1 000 Kč.
- Pro osoby, kterým je více než 70 let, činí ochranný limit 500 Kč. Ten přitom platí i pro invalidy 2. a 3. stupně.
Jak si o příspěvky zažádat?
Pokud budete žádat o příspěvky od státu, můžete tak učinit buď elektronicky (odesláním příslušných formulářů s elektronickým podpisem či přes datovou schránku), případně poštou či fyzicky na podatelně daného pracoviště Úřadu práce ČR. Uznáváme, že orientovat se v systému sociální pomoci nemusí být pro všechny jednoduché. Informace lze dohledat na internetu, ale poskytne vám je i obecní úřad v místě vašeho bydliště. V případě finančních výhod pro seniory poskytovaných zdravotní pojišťovnou byste se pochopitelně měli elektronicky či fyzicky obrátit na konkrétní instituci.
Zdroje: Neztratit se ve stáří, RBP, Stannah, MPSV, Kurzy, MPSV, MPSV