Pokuty za fotovoltaiku byly rozdány. Takovéto jednání je zakázáno
Fotovoltaické elektrárny jsou v České republice poměrně oblíbené a dá se konstatovat, že jejich popularita neustále roste. Takové řešení má některé výhody, na druhou stranu s ním mohou být spojeny i finanční postihy.
Pokuty za fotovoltaiku se mohou týkat tzv. přetoků do sítě. V tomto ohledu ovšem došlo na konci loňského roku ke změně, která může být příznivá pro majitele tzv. balkonových fotovoltaik. Dalším problém v každém případě představuje neoprávněné čerpání dotací, jež může být trestáno i odnětím svobody. Zaměřme se tedy na jednotlivé prohřešky a uveďme si, co za ně konkrétně hrozí.

Pokuty za přetoky do sítě
Mnozí majitelé fotovoltaických elektráren vyrobí více energie, než spotřebují. V takovém případě je možné ukládat tento přebytek do baterie. Jenže může nastat situace, že už se ani tam nevejde. V takovém případě existují dvě možnosti, na které se lze zaměřit.
- Virtuální baterie – musíte si ji zařídit smluvně. Jak napovídá název, fyzicky neexistuje. Sem jsou přetoky ukládány (obvykle od jara do podzimu) a využity jsou při pozdějším odběru (zejména v zimě).
- Smlouva na výkup elektřiny – sjednáte si ji s dodavatelem. V ní se stanoví konkrétní podmínky výkupu, stejně jako to, kolik korun za elektřinu, která do sítě přeteče, majitel fotovoltaiky dostane.
Na tomto místě je nutné upozornit, že na přetoky se vždy přijde. A musíme doplnit, že pokuty mohou být skutečně vysoké. Bývají totiž posuzovány dost podobně jako nezákonný odběr. Je důležité uvést, že přetoky do sítě povoluje místní distributor, který spravuje danou elektrickou síť. Ve výši částky za překročení limitu pro přetoky hraje roli míra napětí. Na hladině nízkého napětí kupříkladu činí 1 713 Kč za každý kilowatt překročení, což může být ve výsledku dosti (ne)pěkná sumička.
Pokuty za nahodilé přetoky se změnily
Pro provozovatele tzv. balkonových fotovoltaik, které už jsou v České republice nějakou dobu oblíbené, mohly být ještě do nedávna přetoky jistým postrachem. Někdy se totiž stalo, že se malé množství vyrobené elektřiny do sítě přeci jen dostalo. Nedávné rozhodnutí Energetického regulačního úřadu nicméně právě takovou komplikací řeší. Umožnil totiž přetoky do 30 kWh za měsíc.
„Cenové rozhodnutí ERÚ č. 11/2024 ze dne 29. listopadu 2024, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a ostatní regulované ceny, vyřešilo dlouholetý problém nahodilých přetoků u výroben – mikrozdrojů s rezervovaným výkonem nula,“ uvedl Energetický regulační úřad (ERÚ) a Česká fotovoltaická asociace (ČFA).

Neoprávněné čerpání dotací
Domácnosti v rodinném domě mohou zažádat o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu, a to v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Ta zahrnuje dva podprogramy, které se od sebe dosti liší, nicméně mohou se oba týkat právě fotovoltaik.
- Oprav dům po babičce – podprogram určený pro celkovou rekonstrukci domu. Nutná je realizace optimálního zateplení, ale to lze spojit i s instalací fotovoltaiky.
- Nová zelená úsporám Light – v rámci tohoto podprogramu je možné čerpat dotace pouze na samotnou fotovoltaiku, čímž se liší právě od předešlé varianty.
Samozřejmě existuje neoprávněného čerpání dotací z fondů Evropské unie a ze státního rozpočtu České republiky. V tomto ohledu pochopitelně záleží na výši částky, která byla vlivem nepravdivých informací čerpána. V předešlých kauzách byli obvinění vyšetřováni na svobodě, nicméně nejenže hrozí vysoké pokuty, ale také dlouholetý pobyt za mřížemi. V případě pravomocného rozsudku jsou totiž „ve hře“ pro obviněné tresty odnětí svobody až na 10 let. Rozhodně si tedy není vhodné zahrávat.
Zdroje: Eon, Dřevostavitel, Solární magazín, Policie ČR, Eon, ČT24