Malé podniky v Číně čelí problémům s obnovením výroby

Většina malých podniků v Číně ještě neobnovila své aktivity po prodlouženém volně v souvislosti s epidemií koronavirusu a zápasí s překážkami v dodavatelském řetězci.
Úřady v druhé největší světové ekonomice prodloužili odstávky podniků po oslavách nového lunárního roku koncem ledna a nařídili zavření škol i železnic, aby se pokusili zastavit šíření nákazy, které podlehlo více než 2500 lidí.
Některá průmyslová odvětví již obnovila svou činnost, ale pouze přibližně tři z 10 malých a středních podniků se vrátili do práce. Uvedl to v pondělí mluvčí ministerstva průmyslu Tchien Jü-lung.
Dodržování dopravních omezení zároveň znesnadňuje zaměstnancům cestování a brání v přepravě surovin. Čínští představitelé v pondělí přislíbili finanční a jinou pomoc menším podnikům včetně preferenčního daňového zacházení pro dopravní, stravovací a turistické firmy. Zdá se, že klíčová odvětví, v nichž převládají větší podniky, jsou silnější. Čchung Liang, představitel čínské agentury pro plánování hospodářství, uvedl, že ocelářský průmysl funguje téměř na 70%.
Malé a střední podniky se přitom podílejí zhruba 60% na výkonu čínského hospodářství. Nejméně šesti z 10 malých firem hrozí riziko, že během příštích dvou měsíců jim dojde hotovost na uhrazení pravidelných plateb. Informoval o tom minulý týden státní hospodářský deník.

Prezident Si Ťin-pching v neděli (23.2.) prohlásil, že celkový ekonomický dopad viru bude „krátkodobý“ a zvládnutelný.
Ekonomové však předpovídají, že bude mít mnohem výraznější vliv na celkový růst, přičemž agentura Moodys Analytics již revidovala celoroční prognózu růstu čínského hospodářství z 6,1% na 5,4%, což bude jeho nejslabší výkon za tři desetiletí.