Mafie z Motola, soukromé letadla, vily a miliardy. Jak se v Česku skrytá korupce stala normou
Česká republika je podle dostupných dat zemí, která je obecně tolerantní ke korupci. Důsledkem toho mohou být i velké kauzy, jako je aktuální případ Fakultní nemocnice v Motole v Praze.
Korupce je dle definice zneužití postavení či funkce v politice, veřejné správě nebo hospodářství k vlastnímu prospěchu. Zaznamenat ji lze na vysoké (politické) a střední (firemní) úrovni, ale také na úrovni jednotlivců, tedy běžných občanů. Zahrnuje přitom takové fenomény jako uplácení, podvádění, střet zájmů, manipulaci zakázek nebo klientelismus. Jak navíc ukazují data, Češi jsou ke korupci tolerantní. Není tedy divu, že ČR aktuálně poklesla v žebříčku vnímání korupce.
Kauza Motol
Aktuálním případem velké korupce, byť zatím ve stádiu vyšetřování, je tzv. kauza Motol. Jak napovídá sám název, týká se Fakultní nemocnice v Motole v Praze. Vše odstartovala policejní razie z 24. února, při které bylo zatčeno 22 osob. Celá kauza ovšem začala již před dvěma lety, a to anonymním udáním. To následně dlouhodobě prověřovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří postupně zjišťovali, že anonymní udání bylo pravdivé.
Mezi zatčenými přitom figuruje ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, jeho provozně-technický náměstek Pavel Budínský či advokát Miroslav Jansta, tedy šéf České unie sportu. Všichni tři pánové skončili ve vazbě. Zde k nim podle neoficiálních informací přibyl ještě Mychajlo Popovyč z firmy Midian-Coral. Obvinění jsou přitom podezřelí z manipulací s miliardovými zakázkami. Hlavním podezřelým hrozí v případě prokázání viny až 12 let za mřížemi.

Korupce v Čechách
Od roku 1989 u nás proběhlo několik velkých korupčních kauz, mezi které je nepochybně možné zařadit tunelování bank v 90. letech, případ biolíh či předražené armádní zakázky. Motol přitom není rozhodně první kauzou, která se týká nemocničního prostředí. Připomeňme si tedy ve zkratce některé přechozí.
- Kauza Bulovka – případ manipulace veřejných zakázek ve Fakultní nemocnici Bulovka, jenž započal v roce 2018. Konkrétně se týkal (nejen) zakázky na úklid za cca 150 milionů korun. Státní zástupce přitom uzavřel dohody s několika obviněnými.
- Kauza Davida Ratha – bývalý středočeský hejtman za ČSSD byl za přijímání úplatků a manipulaci s tendry ve Středočeském kraji poslán na osm let za mříže.
- Kauza nemocnice Na Homolce – ve skutečnosti kauza neurochirurga a bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého. Ten dostal za zmanipulování nemocničních tendrů, které způsobily škodu přes 150 milionů korun, 10 let vězení.
Česká tolerance ke korupci
Podle dostupných dat toleruje šest z 10 Čechů nějakou formu korupce. Dále z nich vyplývá, že zhruba polovině jedinců přijde běžné dát úředníkovi dárek, případně mu nabídnout nějakou protislužbu. Podle Eurobarometru, což jsou průzkumy veřejného mínění Evropské komise, korupci hlásí pouze 6 % Čechů. Míra její tolerance je tedy velká. Na vině je dojem, že viníci stejně nebudou potrestáni a existují i obavy, že se sami ohlašovatelé dostanou do problémů. Za dob komunismu se navíc říkalo, že „kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu“. Jenže přivírání očí není způsobeno pouze minulostí.
„Data Eurobarometru ukazují, že vnímání korupce se napříč generacemi příliš neliší, což svědčí o tom, že problém korupce nelze svádět jen na komunistickou minulost,“ uvedl pro Denik.cz Ondřej Konečný, ředitel Transparency International, tedy mezinárodní neziskové nevládní organizace bojující proti korupci. „Problémem je rovněž nízká důvěra společnosti v instituce a politiky. To se projevuje i v pocitu, že když nedají ‚dárek‘, nedostanou kvalitní péči, budou čekat déle na razítko apod.,“ doplnil.

Česko pokleslo ve vnímání korupce
Výše uvedená fakta je vhodné doplnit konstatováním, že Česká republika poklesla v Indexu vnímání korupce. Ten vydává mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně. Za rok 2024 ČR získala 56 bodů ze 100 a obsadila 46. příčku ze 180 hodnocených zemí. Oproti loňsku se tak propadla o pět příček a pokračuje trend, v němž se Česko ve srovnání se zeměmi Evropské unie umísťuje na spodních příčkách. Jaké je příčina? Dle Transparency International mj. skutečnost, že vládní strany i opozice podporují jen ty legislativní kroky týkající se korupce, které po nás vyžaduje Evropská unie.
Zdroje: E15, Novinky, Transparency Interantional, Wikipedia, Deník, iDnes