Česko zasáhne další velká vlna inflace. Stát nabízí chytré řešení, které ochrání úspory občanů
Inflace představuje věčné téma, protože může mít dalekosáhlé důsledky, a to například na vaše úspory, které se tak mohou pomalu vytrácet. V poslední době téma nebylo tolik žhavé, což se začíná měnit. Inflace se opět dostává do popředí zájmů ekonomů i veřejnosti. Relativní stabilitu vystřídá očekávaný nárůst inflace.
Inflace se opět probudí
V únoru 2025 dosáhla meziroční míra inflace hodnoty 2,7 %. Ačkoliv se aktuální stav jeví jako vcelku přijatelný a v souladu s cílem České národní banky, rostou bohužel rizika, která inflaci v dohledné době zrychlí.
Faktem totiž je, že vzhledem k současné situaci mají státy v plánu velké výdaje na zbrojení. Kvůli tomu se zadluží. Exbankéř Lubor Žalman vysvětluje, že všechny centrální banky cílí inflaci na výši 2 %, ale je skeptický k tomu, že by to opravdu mohlo být realitou. Úrokové sazby podle něho zůstanou na vyšších úrovních.
Může být dráž
Mezi stěžejní proinflační faktory patří ceny energií a potravin, nájemné a služby. Například zmíněné ceny energií, které se držely na přijatelné výši, mohou začít opět růst, a to zejména v důsledku globálních tržních trendů a nejisté geopolitické situace. ‚‚Finanční trhy budou totiž ovlivněny geopolitickou situací, která se v posledním období dále zhoršuje, především kvůli stále probíhající válce na Ukrajině a izraelsko-palestinskému konfliktu. Ten může mít ve střednědobém horizontu výrazný dopad na růst ceny ropy a energií obecně. S tím souvisí i cena zlata, které je dlouhodobě stabilizačním faktorem v dobách politických i ekonomických krizí,‘‘ popisuje Petr Budinský, prorektor pro vzdělávací činnost na Vysoké škole finanční a správní.
Podobně jako ceny energií mohou být nepříznivými podmínkami nebo růstem dopravních nákladů ovlivněny právě i ceny potravin. Dále například ČNB bude nucena přijmout opatření vedoucí k tomu, že úrokové sazby budou stagnovat nebo zpomalí tempo jejich snižování.

Ze situace se dá i těžit
Přestože situace začíná být vážná a dopady mohou být pro vaši peněženku výrazné, existuje způsob, jak inflaci čelit. Protože některé země budou pořizovat zmíněné zbrojení na dluh, je na místě zaměřit pozornost na dluhopisy.
Na trhu s dluhopisy propukly velké výprodeje německých cenných papírů a zároveň růst výnosů. „Jestliže Němci začnou utrácet, tak jako každá země si na to budou muset půjčovat. Dluhopisů bude víc. A i když jich bude víc, tak investorů bude pořád stejně, takže budou muset nabízet lepší výnos,“ vysvětluje Lubor Žalman.
Současně odhaduje, že nezáleží na tom, kdo vyhraje volby. V každém případě bude utrácet a půjčovat si víc, než jsme byli dosud zvyklí. Změny ohledně dluhopisů se týkají i dalších států včetně Česka. Například desetiletý dlužní papír nabízí výnos 4,3 %, přičemž ještě v únoru se jednalo o 3,9 %. Česko rovněž chce posílit výdaje na obranu.
Ačkoliv výnos z dluhopisů nemusí být pro někoho atraktivní, jde o jeden z nejjistějších způsobů investic. Vypadá to, že dluhopisy budou vynášet víc než inflace. Každý konzervativní investor by měl cílit právě na dluhopisy a upřednostňovat je před akciemi, které více kolísají.
Zdroje: ovbjournal.cz, csu.gov.cz, reuters.com