HIMARS a další vybavení: USA poskytly Ukrajině další pomoc a zpřísnily sankce vůči Rusku

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy poskytly Ukrajině další balík vojenské pomoci ve výši 1,1 miliardy dolarů, v přepočtu téměř 30 miliard korun, píše deník Svobodná Evropa.

Rusy čekají nepříjemné zprávy nejen na bojišti, ale i doma. Americké ministerstvo zahraničí oznamuje další posílení sankčního tlaku v reakci na loutková referenda.

Tento balíček vojenské pomoci je dlouhodobý, to znamená, že Spojené státy nemají deklarované zbraně ve skladech, ale objednají je u výrobce a předají je Kyjevu. Obsah tohoto obranného balíčku je však více než povzbudivý.

Na bojišti se osvědčilo dalších 18 systémů HIMARS. Stejně jako sto padesát obrněných vysoce mobilních vozidel, radary různých typů, prostředky pro boj s drony atd.

Ve Spojených státech končí fiskální rok, takže je možné, že v těchto dnech budou zbraně přiděleny také v rámci naléhavého prezidentského programu. Mezitím Kongres již vyčlenil novou částku 12,4 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině, což je v přepočtu přes 300 miliard korun, psa deník NPR.

A v nadcházejících dnech americké ministerstvo zahraničí vystaví Rusku účet – jako trest za pseudoreferenda.

„Bez ohledu na to, co se prezident Putin a jeho nohsledi snaží prohlásit, tato území jsou a zůstanou součástí Ukrajiny. Ukrajina si ponechává právo bránit svou svrchovanost a územní celistvost. Spojené státy nikdy neuznají pokusy Ruska o anexi ukrajinských území. Naopak, budeme i nadále spolupracovat s našimi spojenci a partnery, abychom na Rusko a osoby, které se podílely na zabrání země, vyvíjeli větší tlak,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

A přestože ministerstvo zahraničí tradičně nezveřejňuje další sankce předem, některé podrobnosti již pronikly do médií. Deník Wall Street Journal píše, že Spojené státy zvažují odpojení několika klíčových ruských bank od systému SWIFT a uvalení sankcí na ruský platební systém „Mir“, což znemožní používání jeho karet v civilizovaném světě. Dalšími cíli amerických sankcí jsou zbytky ruského trhu s cennými papíry a struktury, bez nichž Rusko nakonec nebude schopno určovat směnný kurz rublu vůči ostatním měnám.

A to není vše, co v arzenálu sankcí zbývá. V případě použití jaderných zbraní bylo Rusko veřejnými i neveřejnými kanály varováno před rychlými a katastrofálními následky – uvedlo ministerstvo zahraničí. Vysvětlili také, proč znovu vyzvali své občany, aby okamžitě opustili Rusko – to se týká především těch, kteří mají dvojí rusko-americké občanství. Koneckonců, americký pas takové lidi před nuceným odvodem do ruské armády neuchrání.

Zdroj: Svobodná Evropa, NPR