Češi mohou ušetřit až 30 % za elektřinu. Smlouvu ale musí podepsat do dubna
Zálohy za energie obvykle představují nemalou část rodinného rozpočtu. Pokud se vám zdá, že za elektřinu platíte v posledních letech nějak moc, vězte, že tyto výdaje je možné (výrazně) snížit.
Poté, co cena energií především vlivem geopolitické situace neustále stoupala, v loňském roce dodavatelé elektřinu i plyn zlevňovali. Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i Ministerstva průmyslu České republiky letos budou i nadále klesat. Přesto však můžete za elektřinu platit více, než nezbytně musíte. Výrazné zlevňování už letos očekáváno není. Pokud tedy chcete platit méně, musíte se o to přičinit sami. Částku, kterou platíte každý měsíc za elektřinu, lze snížit např. změnou dodavatele.
Přechod k jinému dodavateli
Možností, jak ušetřit za elektřinu, existuje opravdu mnoho. Asi nejsnadnější a nejefektivnější krok ovšem přestavuje přechod k jinému dodavateli. Jednotlivé nabídky se totiž mohou od sebe dosti lišit. Ve výsledku tak můžete ušetřit i desítky procent. Mnozí dodavatelé navíc uživatelům nabízejí za přechod k nim peníze. K nově smlouvě tak můžete získat též finanční bonus. Aktuálně tak např. společnost E.ON deklaruje, že dá částku 7 500 Kč všem, kteří k ní přejdou od stávajícího dodavatele a uzavřou smlouvu na energie online do 31. března.
Jak je patrné z předešlých řádků, na využití tohoto bonusu již příliš času nemáte. Taková nabídka však může být opravdu zajímavá, zvlášť pokud následně ještě budete každý měsíc platit nižší částku na zálohách. Přesto vám doporučujeme nenechat se „strhnout“ tím, že je nabídka časově omezená. Vždy byste si měli srovnat všechna pro a proti a dobře si rozmyslet, zda se vám přechod k novému dodavateli opravdu vyplatí. Tímto krokem sice lze získat nějaký bonus, nově uzavřená smlouva ovšem pro vás nemusí být výhodná.

Jak srovnat nabídky dodavatelů?
Při zvažování nabídky jednotlivých dodavatelů byste pochopitelně měli reflektovat nejen cenu odběru, ale rovněž takové faktory, jako je délka smlouvy či možnost fixace ceny energií. V současné době ovšem českým domácnostem dodává elektřinu několik desítek společností. Mezi největší patří ČEZ, E.ON, Centropol, innogy nebo LAMA energy. Využít je ovšem možné i menší dodavatele. Jak se v jednotlivých nabídkách vyznat? Těžko! Není to však nemožné.
K dispozici totiž máte weby, které umožňují poměrně efektivní srovnání dodavatelů. Využít ostatně můžete nezávislý kalkulátor Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V něm si jednoduše vyberete komoditu, jakou chcete srovnat (elektřina/plyn), pak zadáte typ kalkulace, adresu, potřeby, na něž energie odebíráte a výši současných záloh. Následně získáte poměrně podrobná data. Pokud chcete tento kalkulátor skutečně využít, můžete tak učinit přímo na webu ERÚ.

Jak ještě ušetřit za elektřinu?
Přechod k jinému dodavateli je pouze jednou, nikoli jedinou možností, jak ušetřit za elektřinu. Lze tedy učinit i další kroky, které mohou být rovněž velmi efektivní. Na co se tedy ještě zaměřit?
- Pokud vám dosluhuje nějaký spotřebič, vyměňte jej za nový, ovšem úspornější. V současné době se používají ke značení úspornosti už pouze písmena. A označuje nejlepší a G nejhorší možný spotřebič.
- Máte-li v mrazáku námrazu, vězte, že už pouhé 3 mm ledu dokážou zvýšit spotřebu energie až o 30 %. Lednici tedy pravidelně odmrazujte.
- Dejte si pozor na tzv. pohotovostní režim (standby mode). Některou elektroniku totiž používáme jen několik hodin denně, elektřinu ovšem „žerou“ neustále. V určitých domácnostech přitom může jen toto znamenat 20 % ročního účtu za elektřinu!
- Spotřebě energie věnujte pozornost. Tam, kde nejste, zhasínejte, nepoužívejte poloprázdnou pračku či myčku nádobí a nenechávejte nabíječku v zásuvce. Ano, i pak čerpá energii ze sítě, a to zcela zbytečně.
Zdroj: E15, Zboží, ČT24, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Chip