Pokuty až za statisíce! Tisíce Čechů s fotovoltaikou porušují zákon a ani o tom neví
Mezi Čechy setrvale roste zájem o fotovoltaiku. Tento alternativní zdroj energie totiž přináší různé výhody. Na druhou stranu mohou majitelům hrozit vysoké pokuty, a to i v souvislosti s nastávající novelizací vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou.
Od 1. července 2025 dochází ke změně legislativy, která se týká všech výroben elektřiny, tedy i Čechů s fotovoltaikou, kterých je už desetina. Nově bude nutné mít dva EAN kódy, a to jeden pro data spotřeby a jeden pro data výroby. Pokud se vás tedy tato změna týká, měli byste vše vyřešit do konce června. V opačném případě vám totiž hrozí vysoké pokuty za neoprávněné dodávky do sítě. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že do 30. června si je nutné nechat upravit smlouvu s dodavatelem elektřiny, od něhož majitelé fotovoltaik získají speciální osmnáctimístný výrobní identifikátor.
Co konkrétně přináší nové nařízení?
Jak už jsme uvedli výše, EAN neboli European Article Number je speciální osmnáctimístný kód, který v tomto případě bude sloužit k jednoznačné identifikaci konkrétního odběrného místa. Majitelé fotovoltaik přitom mohli doposud využívat kombinovaný kód, který fungoval pro spotřebu i výrobu zároveň. To se ovšem s prvním červencem změní. Novelizace vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou nyní ukládá, že každý mikrozdroj musí mít EAN kódy dva, a to spotřební a výrobní.
„V řadách našich klientů s vlastní výrobou elektrické energie z fotovoltaické elektrárny jsou dvě základní skupiny. A sice ti, od nichž pouze vykupujeme jejich vyrobenou elektřinu, a pak ti, od nichž vykupujeme, ale zároveň jsme jejich dodavatelem elektřiny. První skupina již samostatný výrobní EAN kód má. Ve druhé skupině máme stovky klientů, kteří mají takzvaný kombinovaný EAN kód, tedy jeden identifikátor odběrného místa společný pro výrobu i pro dodávku elektřiny. Tato skupina klientů podle zákona nově potřebuje samostatný výrobní EAN kód,“ uvedl pro iDnes Jiří Matoušek, marketingový ředitel a člen představenstva společnosti Centropol.
Mohlo by vás zajímat: co že to jsou ony výše zmíněné mikrozdroje? Jedná se o zařízení s výkonem do 50 kWp, jež vyrábějí elektřinu bez licence a aktuálně jsou registrované pod kombinovaným EAN kódem.
Koho se daná změna týká?
Výše zmíněná změna se nemusí týkat všech majitelů fotovoltaických elektráren. Někteří z nich již totiž mohou mít ve smlouvě o připojení uvedeny dva EAN kódy. Další ovšem nikoli. Ty druhé už přitom nějakou dobu kontaktují energetické společnosti. Podle ČEZ ovšem zatím třetina jedinců nijak nereagovala. Takový postup ovšem rozhodně nedoporučujeme, protože pokud nebude od začátku prázdnin vše v souladu s novým zařízením, můžete vás to vyjít opravdu draho.
Odpovědnost za odchylku
Součástí zmíněných změn je i převzetí odpovědnosti za odchylku, která souvisí s vyrovnáváním rozdílů mezi plánovanou a skutečnou spotřebou či výrobou elektřiny. Pokud k tomu nedojde, budou od 1. července přetoky distributorem hodnoceny jako neoprávněná dodávka do sítě. V takovém případě hrozí pokuta či omezení či přerušení přetoků z výrobny do distribuční sítě. To s největší pravděpodobností nikdo nechce, takže je skutečně třeba jednat.

Češi a alternativní zdroje energie
Češi stále častěji přecházejí na alternativní zdroje energie. Jedná se především o tepelná čerpadla a právě o fotovoltaiku. Tyto možnosti jsou hojně využívány ze dvou důvodů, jimiž jsou výhodné pořizovací cena a dotace. Možná tedy skutečně nepřekvapí, že fotovoltaiku už má nainstalovanou více než 10 % Čechů a jejich množství stoupá. Nynější změna nicméně dokazuje, že je potřeba sledovat, co se děje a mít vyřešené všechny náležitosti. Jinak můžete dosti riskovat.
Zdroje: iDnes, ČEZ, Novinky, Zákony pro lidi