Čechy čeká šok na účtech za energie. Kolik si připlatíte tentokrát?
České domácnosti i firmy se opět dočkají zvýšení cen energií a náklady tak budou opět vyšší, zejména co se týká plynu. Příčinami jsou počasí, poloprázdné zásobníky i dodávky na Ukrajinu.
Nepříznivé počasí i nízká naplněnost zásobníků
Plyn je na evropském trhu nejdražší od roku 2023, přičemž cenu ovlivňuje hned několik faktorů. Jedním z nich je počasí. Nízké teploty, které panují v posledních dnech, a zároveň i předpověď na nadcházející období mají za následek zvýšení cen plynu nejvíce za poslední dva roky, konkrétně na 57,9 eur (přibližně 1450 Kč) za megawatthodinu. Cena plynu je tedy vyšší přibližně o 40 procent než v minulém roce touto dobou.
Současně situaci nepodporuje fakt, že plynové zásobníky jsou naplněné asi z 49 procent, přestože pětiletý průměr pro toto období je o 8 procent vyšší. Zároveň dochází k ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.
Vloni byla naplněnost plynových zásobníků o 18 procent víc než v současnosti. Tomuto poklesu předcházelo chladné a málo větrné počasí, což neprospívá výrobě elektřiny. Letos se tak Evropa musí spoléhat na plynové elektrárny. Hrozí riziko, že evropský kontinent vstoupí do jarních měsíců s velmi nízkými zásobami plynu, upozorňuje hlavní analytik společnosti Global Risk Management Arne Lohmann Rasmussen.
Je očekáván nárůst poptávky ze strany domácností i průmyslu. V průběhu února se nejspíš spotřeba plynu v Evropě meziročně zvedne o 17 procent. V případě potvrzení předpovědi počasí na další týdny pravděpodobně dojde k poklesu zásob plynu v EU až na 37 procent.

Jak se připravit?
Cena plynu je již od začátku roku vyšší než v minulém roce a tento trend bude nadále pokračovat. Důvodem je i vysoká globální poptávka po plynu, kdy Evropa tomu nepřispívá proto, že v posledních letech z celkové bilance ubrala, zatímco poptávka z Asie stoupá, doplňuje generální ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba. Pokud se tedy ceny budou držet vysoko dlouho, pocítí to i koncoví uživatelé v cenách za dodávky energie.
Pro srovnání jsme v roce 2020 za odebraný plyn zaplatili přibližně 1480 Kč za megawatthodinu, následně začaly ceny stoupat a v roce 2025 se jedná přibližně o 2500 Kč za megawatthodinu. Ceny jsou ovšem orientační, protože reálně jsou závislé na řadě faktorů.
Pokud tedy nechceme být překvapeni při pohledu na účet za energie, je dobré mít plán. Pokusme se sledovat trh a být tak informováni o aktuálních trendech a předpovědích o cenách plynu. Jestliže máme možnost, zvažme fixaci ceny plynu, na kterou je pravý čas. Stoupání cen plynu v dlouhodobém měřítku je vcelku pravděpodobné. V neposlední řadě je také možné spotřebu plynu omezit. Mezi takové způsoby patří například investice do izolace nebo modernizace topného systému.
Také je možné přejít na alternativní zdroje energie. Ke dlouhodobému snížení nákladů za energie může přispět prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních panelů. Nezapomeňte i na pravidelné srovnávání cen dodavatelů.
Možná bude dostupnější americký plyn
Jak jsme zmínili, zvýšenou spotřebu plynu způsobuje i chladnější počasí, a proto je čerpán plyn i ze zásobníků, které jsou ovšem poloprázdné. Plyn už zdražil na přelomu roku, protože Ukrajina ukončila tranzit suroviny z Ruska přes vlastní území. Trh tedy musí nahradit tyto dodávky z Ruska, v Evropě půjde o dovoz zkapalněného územního plynu (LNG).
Navzdory tomu, že Čína zavedla clo na dovoz amerického LNG ve výši 15 procent, poptávky po LNG se nesníží. Pro Evropu by tedy mohl být dostupnější americký plyn, protože Čína ho bude nakupovat v menším množství.
Zdroje: eru.gov.cz, tzb-info.cz, ceskenoviny.cz, seznamzpravy.cz, idnes.cz, usetreno.cz