Částka, kterou zaujmete finanční úřad. Přešvihnete 2,5 milionu, připravte se na kontrolu
Možná to nevíte, ale klasické převody na účet nebo okamžité platby mají své limitní hranice. Více peněz tak nemůžete poslat ani obdržet. Níže se ovšem zaměříme také na to, jak mohou některé částky přitáhnout pozornost samotných bank a následně i úřadů.
Pokud se chystáte na převod velké částky, případně budete dělat finančně náročnou okamžitou platbu, možná zjistíte, že danou transakci nelze provést. Jak mají tedy limity nastavené nejvíce využívané tuzemské banky? Na tuto otázku se zaměříme nejdříve. Následně ještě věnujeme krátkou pozornost skutečnosti, jak mohou větší transakce přitáhnout pozornost bank a úřadů.
Klasický převod peněz
Jde o klasický bezhotovostní převod peněz mezi dvěma účty. Jednotlivé banky se přitom poměrně výrazně liší v tom, jaký je finanční limit takové transakce. Zatímco u některých institucí se jedná o 2 miliony korun, existují další, u kterých není tato částka ničím omezená. Moneta Money Bank a UniCredit bank přitom mají nejnižší limit, který činí právě 2 miliony korun. V jednotkách milionů se pohybují rovněž Raiffeisenbank (2.5 milionu korun) a AirBank (5 milionů korun).
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka mají limit pro klasický převod peněz nastavený na 10 milionů korun. U mBank činí ovšem daná částka 999 999 999, 99 Kč. Přesto ale v tomto hledu „nevede“. Nejvyšší limit má totiž Fio Banka, která ve skutečnosti žádnou takovou hranici nemá. U dané instituce je tedy možné převádět finance bez omezení, byť pochopitelně pro naprostou většinu klientů jsou výše zmíněné limity ostatních bank plně dostačující a ve skutečnosti je nijak nelimitují.

Okamžité platby
Limity mají rovněž okamžité platby, které umožňují provádět jednorázové převody peněžních prostředků v českých korunách mezi klienty bank během několika málo sekund (dle definice České národní banky). Pro takové transakce jsou pochopitelně dané limity přísnější. Pro příchozí platby je hranice stanovena jednotně na 2,5 milionu korun. Výrazně se ovšem odlišuje limit odchozích plateb, u kterých si každá banka nastavuje vlastní strop. Nejméně peněz umožňuje u jedné okamžité platby odeslat Air Bank, a to pouze 50 000 Kč, což odůvodňuje vyšší bezpečnostní pro své klienty. Jaké mají limity jednotlivé instituce?
- Air Bank – 50 000 Kč
- Fio banka a Partners banka – 100 000 Kč
- Česká spořitelna, Creditas, J&T Bank, Komerční banka, mBank, Moneta a Raiffeisenbank – 400 000 Kč
- ČSOB a Oberbank – 2 500 000 Kč
Mohlo by vás zajímat: dvě velké bankovní insinuace působící v České republice mají vlastní strop také pro celkový denní limit. Jedná se o Fio banku a mBank. Daná částka přitom činí 400 000 Kč, resp. 1 000 000 Kč.

Mohou vyšší transakce přitáhnout pozornost úřadů?
Podezřelé pohyby na účtech mohou řešit samotné banky, jež své klienty často kontaktují, aby jim vysvětlili zdánlivě pochybné transakce. Dělají to kvůli potírání zločinu, byť některé instituce mohou klienty kontaktovat i kvůli několika tisícikorunám. Pro některé jedince se takové kroky mohou zdát jako obtěžování, nicméně i tak bychom jim doporučovali s bankou spolupracovat. V opačném případě totiž hrozí ukončení obchodního vztahu s klientem. I při součinnosti ovšem není vyhráno. Podezřelé transakce banky hlásí Finančnímu analytickému úřadu, přičemž může dojít i k dočasnému zablokování sporných převodů, byť nemusí zase tolik záležet na jejich výši.
„Pokud klient neposkytne dostatečnou součinnost při kontrole dle § 9 zákona, je banka povinna postupovat podle § 15 předmětného zákona. Pokud bude nespolupráce vyhodnocena jako nesoučinnost, tak právě dle § 15 zákona máme povinnost obchodní vztah ukončit,“ uvedl dřívější tiskový mluvčí ČSOB a Poštovní spořitelny Patrik Madle pro Aktuálně.cz.
Zdroje: Peníze, Měšec, Wise, Česká národní banka, Aktuálně