Budou nemovitosti příští finanční bublina?

Přidat na Seznam.cz

Realitní bublina je připravena k prasknutí? Některé signály z trhu potvrzují anomálie: co se děje s cenami nemovitostí po celém světě? Finanční rizika.

Na celém světě dochází k boomu v prodeji domů: stane se z toho realitní bublina? Analytici a odborníci bijí na poplach a poukazují na to, že všechny anomálie již existují. Od masivní pomoci vlád a centrálních bank až po horečné a stále rozšířenější hledání nového bydlení v souvislosti se změnou zvyklostí v důsledku pandemie je poptávka po bydlení na vrcholu.

Realitní bublina? Co se děje s cenami nemovitostí
Ceny nemovitostí na celém světě rostou nejvíce od doby před světovou finanční krizí. Ve skutečnosti panuje na trhu všeobecné šílenství, které je nejvíce patrné v zemích, jako je Nový Zéland, Kanada, Singapur, Turecko a USA. Podle zprávy Global House Price Index společnosti Knight Frank vzrostly průměrné ceny nemovitostí za 12 měsíců do března o 7,3 %, což je nejrychlejší tempo od čtvrtého čtvrtletí roku 2006.

V čele žebříčku se umístilo Turecko, které zaznamenalo 32% nárůst, následované Novým Zélandem s 22,1% skokem.

Spojené státy se umístily na pátém místě s 13,2 %, což je nejvýraznější nárůst od prosince 2005.

V Asii zaznamenal největší nárůst cen Singapur (6,1 %), následovaný Jižní Koreou (5,8 %) a Japonskem (5,7 %).

Hongkong, nejdražší trh s nemovitostmi na světě, zaznamenal růst o 2,1 %.

Některé vlády přijaly opatření, protože vidí riziko skutečné finanční bomby. Nový Zéland zrušil daňové pobídky pro investory do nemovitostí a vláda očekává, že inflace cen nemovitostí se do června příštího roku zpomalí na pouhých 0,9 %.Čína vydala řadu opatření, která mají omezit poskytování bankovních úvěrů tomuto sektoru.

Co očekávat od nákladů na nemovitosti?
Masivní fiskální pomoc spolu s nízkými úrokovými sazbami vytvořily příznivé podmínky pro hledání nového bydlení. Šílenství na trhu s bydlením lze vysvětlit rostoucí touhou lidí najít si nové bydlení, kde by se jim lépe pracovalo chytře, nebo kde by byli jednoduše více izolováni od přeplněných měst. Vzestup poptávky se však nesetkal se stejnou nabídkou, což způsobilo nerovnováhu.

Co se stane? Dojde k explozi bubliny na trhu s bydlením?

Pravděpodobně až vlády začnou stahovat některé finanční podpory, budou kupující méně aktivní. Kromě toho „hrozba nových variant a zavedení vakcín mohou dále tlačit na růst cen“. Prozatím tedy zůstává otázkou, zda dojde k bublině na trhu s bydlením.