Kdy zalévat po přesazení pokojových rostlin: Praktický návod
Kdo se aktivně věnuje pěstování pokojových rostlin, určitě ví, že přesazování je běžnou součástí péče o ně. Přesto právě v tomto okamžiku dělá většina pěstitelů jednu zásadní chybu, a tou je nevhodná zálivka. Proto jsme se rozhodli, že zkusíme v tomto článku odpovědět na základní otázky – jak a kdy po přesazení květinu zalévat a kdy se tomu raději vyhnout.
Na první pohled vypadá přesazování pokojových rostlin jako jednoduchý a poměrně jasný úkon. Květina se vyjme ze starého květináče, dá se do většího, doplní se čerstvou zeminou a zalije. Snadné, jasné a pro někoho možná i rychlé. Nicméně poslední krok bývá často příčinou všech problémů. Zalévání ihned po přesazení je pro mnoho druhů rostlin zbytečné, ba dokonce nebezpečné. Až 80 % pěstitelů přelévá své rostliny hned po výměně květináče, čímž riskuje zahnívání kořenů a způsobuje rostlinám zbytečný stres.
Přesazení je pro rostlinu náročné
A to hned z mnoha důvodů. Předně je rostlina velmi oslabena, během přesazení se totiž narušily její kořeny, změnilo se prostředí, substrát i vlhkost. Ač jste jistě opatrní, může se stát, že neuhlídáte všechno a dojde k mírnému poškození jemných kořínků. Rostlině se tím na chvíli sníží schopnost přijímat vodu. Právě proto potřebuje po přesazení určitý čas „na zotavení“, aby se s touto změnou vyrovnala a začala zase dobře fungovat.
Mějte také na paměti, že kvalitní substrát určený k přesazování už bývá mírně vlhký a dobře drží vodu. Pokud tak rostlinu ihned po přesazení zalijete, vznikne nedopatřením přemokření, ve kterém se kořeny „dusí“. V extrémních případech může dojít ke vzniku plísní, zahnívání, nebo dokonce k úhynu celé rostliny.

Kdy zalévat a kdy raději ne
To je otázka, jak se říká, za všechny peníze. Ve skutečnosti nejvíc závisí na konkrétním typu rostliny, její kondici, podmínkám v místnosti a v neposlední řadě na vlhkosti použitého substrátu. Když bychom to ale měli zjednodušit, obecně se dá řídit těmito základními pokyny:
- Zalévejte pouze v případě, že je substrát suchý. Pozor, zálivku volte mírnou.
- Přesazujte do mírně vlhké půdy. Suchá ani příliš přemokřená půda rozhodně není dobrou volbou.
- Sledujte reakce rostliny. Povadlé listy nutně neznamenají žízeň, může se naopak jednat o šok rostliny ze změny prostředí.
Pak jsou tu samozřejmě situace, kdy je naopak vhodné rostliny po přesazení zalít. Jako příklad lze uvést rostliny se slabým kořenovým systémem. Patří mezi ně třeba africké fialky či některé druhy bylin, které v suché půdě rychle vadnou. Dalšími rostlinami, které si zaslouží zalití po přesazení, jsou ty pocházející z extrémně suchého prostředí. Můžou to být pěstírny či obchody, kde se kytka dlouhou nacházela bez vody. A poslední typickou situací splňující podmínky pro okamžité zalévání po přesazení je období vysokých teplot a sucha. Tehdy substrát velmi rychle vysychá a jeho zalití je na místě. Jen pozor! I tak musí být velmi mírné.
Rozhodnete-li se přesazovat sukulenty, kaktusy či jiné druhy suchomilných druhů, po přesazení je nechce několik dní zcela bez vody. Pokud se neudržíte a přece jenom je zalijete, můžete jim „dopomoci“ k rychlému úhynu.

Jak poznám, že je čas zalévání
To je poměrně jednoduché a existuje na to hned několik triků. Jedním z nich je použití vlastního prstu nebo dřevěné špejle. Zanoříte ji zhruba tři až pět centimetrů do půdy a vytáhnete. Pokud je špejle suchá, je čas na mírnou zálivku. Pokud je naopak vlhká, vyčkejte. Vyplatí se rovněž v prvních dnech po přesazení zálivku raději odložit, než zbytečně riskovat přelití rostliny.
Nejčastější chyby při zalévání po přesazení
Nikdo z nás samozřejmě není neomylný, chybička do postupu se vloudí každému z nás. Proto není od věci si ty nejčastější chyby představit, abyste se jim mohli při vlastním přesazování vyhnout. První častou chybou je zalévání bez kontroly vlhkosti substrátu.
Mnoho lidí zalévá „pro jistotu“, i když to není potřeba. Druhou chybkou může být neúmyslné použití těžké a nepropustné půdy. Bez drenáže nebo správné struktury totiž zemina zadržuje vodu a to není dobré.
Rozhodně se vyhněte zalévání studenou vodou přímo z kohoutku. To je pro rostlinu další šok. Vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty. Nevhodné je rovněž umístění rostliny po přesazení na přímé slunce nebo do průvanu. Způsobíte tím rostlině nepříjemný šok, raději ji v prvních dnech umístěte na světle, ale chráněné místo.
Zdroje: mahoneysgarden.com, bhg.com