Zvadlá pokojovka? Stačí přiložit ubrousek a počkat 10 minut
I na péči nenáročné pokojové rostliny mohou být občas povadlé a bez života. Díky jednoduchému triku, který zabere pouze 10 minut, snadno zjistíte příčinu. Stačí vám k tomu jen jeden papírový ubrousek.
To, že s vaší pokojovkou není něco v pořádku, lze rozpoznat mnoha způsoby. Mnohé vám prozradí listy. Pokud jsou v pořádku, nejsou na nich žádná suchá místa ani uhnilé části. Problémem jsou skvrny jakýchkoli barev. Nejčastěji se na listech objevují žluté nebo hnědé fleky. Ty na pěstitele prozradí jejich dosavadní péči. Setkáte-li se u pokojové rostliny se suchými listy, můžete vyzkoušet fígl s kapesníčkem. Ten už během deseti minut prozradí, co konkrétní rostlinu trápí.
Suché listy mají i nadměrně zalité květiny
Spousta lidí si myslí, že suché listy rostlin vypovídají pouze o tom, že je rostlina suchá a potřebuje zalít. Příčin ale může být daleko více. Také přemokřená půda může vést k suchým listům. Pokud dochází k častému přelití, kořeny rostliny začínají zahnívat. Listy tak nemají šanci získat dostatek vláhy a paradoxně začnou usychat. A to i přesto, že je půda rostliny neustále mokrá.
Suché listy mohou být i ukazatelem špatného umístění rostliny. Na přímém slunci může dojít k jejich popálení a ke změně barvy. Nepříjemným nejen pro listy může být i teplotní šok nebo průvan. Suché listy se mohou objevit i při napadení různými škůdci. Například nenáviděné svilušky sají šťávu z listů, čímž listy usychají.
Trik s ubrouskem prozradí neduhy rostliny
To, zda je rostlina napadená škůdcem nebo na ni během dne svítí velké množství světla, lze zjistit pozorováním. Jak ale rozpoznat, zda rostlině chybí, nebo naopak přebývá zálivka? Trik je jednoduchý. Stačí vám k němu pouze papírový kapesníček a 10 minut času.
Test vlhkosti půdy zvládne každý z nás. Suchý papírový kapesníček přiložte na dno květináče do místa, kde se nachází odtokový otvor. Pokud se během deseti minut ubrousek namočí, je jasné, že je půda dostatečně vlhká. V takovém případě listy uschly spíše z přemokření. Rostlinu již nezalévejte, pro jistotu ale zkontrolujte půdu a její propustnost. Zůstane-li kapesník suchý, listy uschly a je potřeba květinu přiměřeně zalít.

Zamiokulkas není náročný na péči
Mezi pokojové rostliny, o které zvládnete pečovat prakticky bez práce, patří například zamiokulkas zamiifolia. Zamiokulkas, jak se této rostlině lidově říká, původně pochází z Afriky. I proto je rostlinou, které příliš nevadí sucho. Umístit ji můžete na různá místa. Nevadí jí světlo ani stín. Pozor si ale dejte na přímé slunce. To by mohlo spálit nejen listy, ale i celou rostlinu. Zamiokulkas vydrží dlouho bez zálivky, zalévat ho tedy můžete jen jednou za dva až tři týdny. Přelití by mohlo vést k nepříjemnému uhnívání kořenů.
Toulcovka miluje vlhkou půdu
Další z oblíbených pokojovek, která není příliš náročná na péči, je toulcovka. Té se občas přezdívá i jako mírná lilie. Rostlina původně pocházející z Ameriky a jihovýchodní Asie je královnou džunglí. Protože se v přírodě nejčastěji objevuje v podrostech, má ráda vlhkou půdu. Nesnáší ale přemokření, kvůli kterému jí mohou začít hnít kořeny.
Tento druh rostliny je velmi snadný na péči. To, že jí chybí voda, lze rozpoznat na první pohled podle svěšených listů. Tato květina má ráda polostín. Péče o ni není nijak náročná, hodí se tak i pro ty, kdo s pěstováním květin teprve začínají.

Péče o květiny si žádá znalost nejednoho fíglu
Doma lze pěstovat různé druhy rostlin. Ty jsou více i méně náročné na péči. Abyste věděli, proč se vaší rostlině nedaří, vyzkoušet lze jednoduchý trik s papírovým ubrouskem. Ten do pár minut prozradí, zda vaší květině chybí vláha, nebo je naopak přelitá a potřebuje méně zálivky.
Zdroje: Homein, Compo