Zalévání zahrady podle počasí a typu rostlin: Praktický průvodce pro každého
Někdy zahrada překvapí i své zkušené majitele, kteří se o ni starají mnoho let. Matka příroda je nevyzpytatelná a na mnoho okolností si zahradníci musejí dávat pozor.
Zástupy pěstitelů opakují stále stejné chyby, aniž by si toho byli vědomi a na zahradě se tyto přešlapy podepisují. Přitom se jedná o jednoduché zásady, které mohou ušetřit peníze, čas i starosti.
Jak správně hydratovat zahradu?
Trávník, okrasné květiny i úroda potřebují správnou a vydatnou hydrataci. Jakmile se zahradník naučí, jak správně zalévat, jeho zahrada se mu odvděčí bohatou úrodou.
Při plánování zalévání zahrady je třeba myslet na mnohé. Pokud se jedná o okrasné porosty, při zalévání jsou odlišné podmínky pro záhony, vyvýšené záhony nebo květináče. Jakmile zaléváme užitkovou zeleň, rozdílné postupy jsou u zeleniny, keřů nebo bylinek.
Pravděpodobně i začínajícímu zahradníkovi je jasné, že extrémní podmínky nejsou vhodné. Nemělo by se tedy stávat, že je zahrada buď vysušená, nebo podmáčená.
Většina rostlin v zemi vyžaduje asi jeden centimetr vody každý týden. Rozdíly se liší dle typu půdy. Například písčitá půda vysychá rychleji než těžká půda z jílu. Následně je třeba myslet na vyvýšené záhony a rostliny pěstované v nádobách, u kterých je odpařování vody rychlejší než u rostlin pěstovaných v zemi.

Jak zalévat užitkové rostliny?
Zvýšenou pozornost vyžadují především mladé sazenice. Zahrádkáři doporučují zalévat sazeničky brzy ráno malým množstvím vody a v podvečer zkontrolovat, jestli není půda vysušená. Pakliže ano, mohou se znovu pokropit.
Od užitkových rostlin se očekává bohatá úroda. Aby se jí dosáhlo, je potřeba upravit zálivkový režim dle jejich potřeb. Jakmile je rostlina přesazena do půdy s vybudovaným kořenovým systémem, je důležité, aby rostlina nevysychala. Mělké a časté zalévání dokáže rostlinu krátkodobě oživit, proto se mnoho zahradníků domnívá, že tento typ zálivky rostlině vyhovuje.
Opak je ale pravdou. U zakořeněných rostlin je vyžadována hluboká zálivka, aby se voda dostala až ke kořenovému jádru. Při mělkém zalévání se kořenový systém vyvíjí pouze omezeně, což vede k rychlému vyschnutí.
Jakou roli hraje počasí?
Zálivka se samozřejmě upravuje podle počasí. Pokud zahradu pokropí lehký letní deštík, je žádoucí zahradu zalít znovu. Naopak při dlouhých a vydatných srážkách se zalévání může vynechat.
Při horkých letních dnech je správná zálivka obzvláště důležitá. Zahradníci se shodují na tom, že se mají zakořeněné rostliny zalévat pomalu a vydatně. U těchto rostlin je potřeba, aby se vláha dostala do spodních částí půdy a nezůstala jen na povrchu. Takové zalévání se může opakovat dvakrát až třikrát týdně a je mnohem účinnější než časté a mělké zalévání.

V období slunných dnů se doporučuje zalévat brzy ráno kolem deváté hodiny ranní, aby listy a květy rostlin stihly oschnout před náporem silného slunce. Pokud by se zalévalo během dne, mokré rostliny by se pod vlivem slunce spálily. Zároveň by se vláha nedostala hluboko ke kořenům.
Proč se tedy doporučuje zalévat brzy ráno, když se večer jeví jako vhodný čas? Je to z toho důvodu, že při ranní zálivce stihne půda včetně kořenů proschnout. Naopak když je zahrada zalitá odpoledne, rostliny jsou celou noc ve vlhkém prostředí, které jim nesvědčí. S večerním poklesem teplot se také v půdě a na rostlinách mohou tvořit a šířit choroby.
Zdroje: nkz.cz, nasdum.eu