Skořice pomůže balkonovým květinám růst a ochrání je před škůdci
Balkonové květiny oplývají nesmírně mocnou a opojnou silou, která je schopná proměnit i ten nejobyčejnější prostor v pestrobarevnou rozkvetlou oázu. Ta zdaleka nepřitahuje pouze pohledy lidí, ale i včely, čmeláky nebo motýly, již přináší světu radost i harmonii a zároveň se starají o udržení rovnováhy celého ekosystému.
Aby se však květiny skvěly na balkónech v plné kráse, je nutné se o ně starat s obzvláště vytříbenou péčí. V opačném případě se může velice snadno stát, že namísto toho, aby vás těšily širokou škálou barev a vůní, vám spíše přitáhnou do života spoustu starostí. Pokud je ve vašem zájmu, aby vaše balkónové květiny prosperovaly co možná nejvíce, mohou vám pomoci různé tipy a triky zkušených zahradníků. Jeden z nich spočívá v přidání určité ingredience, která se nachází víceméně v každé české domácnosti, do květináče. O kterou ingredienci se konkrétně jedná?
Toto koření, které obyvatelé starověkého Egypta používali již před 4 000 lety při balzamování mumií, přiměje balkonové květiny k růstu
Na skořici lidé spoléhají takřka od nepaměti. Alespoň o některých z široké škály jejích účinků věděli již obyvatelé starověkého Egypta. Ti ji používali již zhruba před 4 000 lety při balzamování mumií. Římané pak zase využívali její vůni na maskování zápachu, který se linul z hořících těl. Od té doby se přišlo na celou řadu dalších efektů tohoto starodávného koření.

Asi každý obyvatel České republiky, jenž se alespoň okrajově zajímá o stravu, s nemalou pravděpodobností zaslechl o tom, že skořice disponuje pozitivními vlivy na lidské zdraví. Vědečtí pracovníci provedli na toto téma nespočet studií, v nichž se přišlo mimo jiné na to, že konzumace tohoto koření může pomáhat snižovat krevní tlak či hladinu cukru v krvi. O poznání menší množství lidí si je ovšem vědomo faktu, že skořice může prospět rovněž celé řadě rostlin, mezi něž se řadí i drtivá většina balkonových květin. Nejenže dokáže přimět tyto květiny k růstu, ale navíc se stane jejich tichým strážcem před škůdci a chorobami.
Skořice je plná živin, odhání škůdce a chrání balkonové květiny před houbovými i bakteriálními chorobami
O tom, že je skořice plná živin, není pochyb. Ve srovnání s jinými druhy koření se v ní nachází zejména vysoké množství vápníku. Našli byste v ní ovšem taktéž draslík, hořčík, železo, mangan, zinek či měď. Zmíněné minerály jsou pro velké množství balkonových květin esenciální, což znamená, že bez jejich dostatečného množství v přilehlé půdě nedokáží růst.
Hlavní důvod, proč toto starodávné koření drtivé většině balkonových květin nesmírně prospívá, však spočívá ještě v něčem jiném – konkrétně v obsahu tzv. cinnamaldehydu, kterému se zkráceně říká cinnamal. Tato látka se totiž může pyšnit antibakteriálními, fungicidními a repelentními účinky. Z toho vyplývá, že pokud se skořice nachází v blízkosti pokojových rostlin, chrání je před houbovými i bakteriálními chorobami a zároveň odpuzuje škůdce.

Stačí jedna či dvě čajové lžičky
Pokud chcete skořici zakomponovat do péče o vaše pokojové květiny, měli byste se řídit dle známého rčení, které praví, že méně je někdy více. K pokojovým rostlinám přidávejte maximálně 1 až 2 čajové lžičky skořice každé tři až čtyři týdny. Takové množství by mělo bohatě stačit a zároveň se nemusíte bát, že vysušíte půdu či podráždíte kořeny, což by se jinak při nadměrném užívání skořice pro tento účel mohlo stát.
Zdroje: instory.cz, ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz