3 rostliny, které vám pomohou vyhnat škůdce ze zahrady: Bazalka, levandule a nestařec
Škůdci jsou noční můrou takřka každého pěstitele. Často se může jednat o velmi malé tvory, které je velmi těžké zaregistrovat. I přes svou drobnost však někteří z nich dokáží napáchat škody obrovského rozsahu. Než je lidské oči zaznamenají, může být již dávno pozdě.
Mezi nejznámější škůdce se řadí mšice, svilušky, molice, slimáci, hlemýždi, mandelinky bramborové, housenky některých motýlů nebo červci a puklice. Způsobů, jak s nimi bojovat, existuje celá řada, ale přesto se tito nevítaní návštěvníci zahrad či květináčů ocitávají na vítězné straně barikády až příliš často. Nezřídka to je způsobeno tím, že je zahradníci podceňují a nevěnují jim dostatek pozornosti. Přitom stačí zasadit některé z rostlin, jež většinu škůdců odpuzují, a je z velké části po potížích – aniž by bylo nutné použít chemické přípravky, které vás v mnohých případech vyjdou na nemalé peněžní částky. Které 3 rostliny jsou v boji proti škůdcům obzvláště účinné?
Zatímco velká část lidí bazalku naprosto zbožňuje, škůdci se ji zpravidla vyhýbají širokým obloukem
Bazalku zná s velkou pravděpodobností každý, kdo alespoň párkrát v životě zavítal do kuchyně. Jedná se o rod jednoletých i víceletých dvouděložných rostlin z čeledi hluchavkovitých, kam se řadí rovněž třeba rozmarýn, levandule, dobromysl, mateřídouška, buřina, kolinsonie či srdečník.
Pěstuje se zejména jako aromatické koření, ovšem má i celou řadu dalších využití. Již ve starověkém Řecku ji medici používali například k léčení při uštknutí hadem či štírem. Její popularita vzrostla zejména ve starém Římě, kde ji lidé spojovali s až mimořádně silnými léčivými účinky. Později se samozřejmě ukázalo, že tato bylinka není lékem na všechno, nicméně lidskému zdraví skutečně dokáže relativně výrazně prospět.
V neposlední řadě je možné bazalku použít na odhánění škůdců. Pomůže jak sušená, tak pěstovaná varianta této rostliny. Obloukem se jí vyhýbají zejména zástupci hmyzí říše – mimo jiné i komáři a mouchy.
Výhodou bazalky je, že se skvěle doplňuje s celou řadou dalších rostlin, které mají zahrádkáři v oblibě. Za zmínku stojí zejména rajčata, papriky, okurky nebo česnek. Prospěje ovšem i cibuli, salátům, majoránce či měsíčku.
Důvodů, proč tuto bylinku zasadit, existuje tedy skutečně mnoho. Malou nevýhodou je, že se nejedná o úplně nejméně náročnou rostlinu. Aby prosperovala, vyžaduje velmi slunné stanoviště. Bazalka naprosto zbožňuje teplo a světlo. Potřebuje zhruba 5 až 7 přímého slunečního záření denně. Je tedy vhodné ji orientovat na jih či jihozápad. Půda by měla být ideálně humózní a mírně vlhká. V žádném případě by ovšem neměla být přemokřená.

Levandule odežene škůdce, ale zároveň přiláká motýly
Další rostlinou, kterou váš balkón či zahrada ocení, je levandule. Tato bylinka, jež pochází z oblastí, které přiléhají ke Středozemnímu moři, je oblíbená nejen pro svou vůni, ale i z toho důvodu, že dokáže odhánět škůdce. Zejména efektivní je údajně v boji proti slimákům a mšicím, které ji přímo nesnáší.
Pěstování levandule není nijak extrémně náročné, nicméně je třeba podotknout, že vyžaduje velké množství slunečního záření. Rovněž si dejte pozor na přemokření, které by mohlo poškodit kořeny této oblíbené aromatické byliny.

Nestařec zahradu rozjasní a ochrání
O něco méně známou rostlinou, která pomáhá v boji proti škůdcům, je nestařec (rovněž k nalezení pod názvem ageratum). Jde o rychle rostoucí trsnatou letničku, která hraje širokou škálou různých barev. Nejoblíbenější je nicméně její modrá varianta.
Nejenže je však tato rostlina velmi krásná, ale může se pyšnit i praktickým využitím. Její vůně například odpuzuje celou řadu škůdců a taktéž komáry i další dotěrný hmyz, který dokáže znepříjemnit dlouhé letní dny.
Zdroje: ireceptar.cz idnes.cz, living.iprima.cz.