Jak vyrobit přírodní hnojivo pro rajčata z kopřiv: Jednoduchý postup a benefity
Rajčata se bezpochyby řadí mezi nejoblíbenější plodiny, které na planetě Zemi rostou. Zbožňují je kuchaři, strávníci, výživoví poradci i pěstitelé z různých koutů světa. V oblibě je mají zcela jistě taktéž čeští zahrádkáři, což mimo jiné dokazuje i fakt, že se tato rostlina vyskytuje v mnoha sklenících na nepřeberném množství zahrad.
Pravdou ovšem je, že rajčata nejsou nejjednodušší plodinou na pěstování. Na rozdíl od některých nenáročných rostlin totiž vyžadují velice důkladnou péči a trpělivost. Pokud se o ně nebudete dostatečně starat, je velmi pravděpodobné, že se jim příliš dařit nebude. Velmi důležitým faktorem, který do značné míry podmiňuje jejich růst, je hnojení. Rajčata potřebují hnojivo, v němž se nachází dostatečné množství dusíku, fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku a stopových prvků, jako je bór, železo, mangan, křemík nebo zinek. Hnojivo s obsahem těchto látek samozřejmě můžete zakoupit v obchodě, avšak existuje o poznání lepší řešení, které je přírodní, šetrné a cenově nesmírně výhodné – můžete si jej velmi snadno vyrobit ze surovin, které jsou úplně zadarmo. Například z kopřiv. Jak na to?
Výroba kopřivového hnojiva vás nevyjde ani na pár korun – přitom se v něm nachází takřka vše, co rajčata potřebují k růstu
Kopřivy rostou na území střední Evropy s trochou nadsázky na každém rohu. Velké množství lidí se jim vyhýbá širokým obloukem a pohlíží na ně spíše negativně, což je ovšem velká škoda. Tyto rostliny totiž mohou být v mnoha směrech velice prospěšné. Lidem mohou pomoci například při léčbě anémie (chudokrevnosti), krvácení dásní nebo některých nemocí, jež postihují pohybový aparát.
Kromě toho je ocení i zahradníci, pro které je kopřiva tak trochu skromně se tvářícím drahokamem. Nachází se v ní totiž nemalé množství různých živin, které prospívají celé řadě plodin – zejména pak rajčatům, která kopřivy naprosto zbožňují. V kopřivách je konkrétně možné narazit na dusík, hořčík, železo, vápník, draslík a křemík.

Dusík potřebují rajčata k růstu listů a stonků (ale pozor: příliš velké množství dusíku může zapříčinit přílišný růst listů na úkor plodů). Hořčík je důležitý pro fotosyntézu. Pokud jej tato plodina nemá dostatek, může to vést ke žloutnutí listů. Draslík zase zvyšuje odolnost rajčat proti chorobám a rovněž zlepšuje chuť i barvu plodů. Tento minerál je naprosto klíčový zejména v období, kdy rajčata zrají. Co se vápníku týče, ten dokáže rostlinu do jisté míry ochránit před hnilobou květního konce, se kterou se můžete u rajčat setkat poměrně často. Zapomínat by se pak nemělo ani na to, že posiluje buněčné stěny této plodiny.
Kromě minerálů a stopových prvků pak kopřivy obsahují taktéž enzymy a třísloviny, které mimo jiné posilují imunitu rostlin. V neposlední řadě se v nich nachází i látky, které odpuzují celou řadu škůdců, již rajčata napadají.
Z těchto důvodů začali mnozí pěstitelé rajčat vyrábět z kopřiv hnojivo, které je velmi výživné a zároveň mimořádně levné – za málo peněz hodně muziky, hodilo by se říct.
Postup přípravy kopřivového hnojiva je snadný
Pokud si chcete hnojivo z kopřiv připravit, v první řadě je třeba zmínit, že byste měli kopřivy sbírat ještě před květem. Tehdy totiž obsahují největší množství látek, které rajčatům prospívají.

Jakmile budete mít kopřivy nasbírané, nasekejte (či natrhejte) je a vzápětí jimi zaplňte libovolnou uzavíratelnou nádobu (nejlépe sud či kameninovou nádobu, ale můžete použít i konev) asi do dvou třetin celkového objemu. Následně do této nádoby nalijte vodu – na jeden díl kopřiv připadne deset dílů vody (to znamená, že pokud dáte do nádoby například 2 kg kopřiv, budete potřebovat 20 litrů vody). Nakonec nádobu uzavřete a směs nechte asi 2 až 3 týdny kvasit.
Zdroje: ireceptar.cz, kupi.cz, toprecepty.cz