Vysoké teploty i krupobití: Jak ochránit trávník, záhony a jezírko před letními extrémy
Meteorologové očekávají v přicházející letní sezóně opět nadprůměrné hodnoty a vlny tropických dní. Neovlivnitelné počasí je jedním z faktorů, které starostlivým zahrádkářům dělají vrásky.
Mnoho majitelů zahrad by si pravděpodobně přálo, aby měli teploty a srážky ve vlastních rukou. Často se stává, že neúprosná matka příroda spálí zahrady, zničí plodiny, nebo podmáčí trávníky. Stále existuje několik triků, jak se mnoha situacím s předstihem vyvarovat.
Neopomíjet péči o trávník
Odborníci upozorňují začínající zahrádkáře, aby nezapomínali dbát o své trávníky. S přílivy vysokých teplot je třeba dávat pozor na to, aby trávník nevysychl. Jakmile majitel zaregistruje namodralou barvu trávníku, měl by okamžitě zakročit. Jedná se totiž o první signál usychání.
Trávník se v létě udržuje pravidelným sekáním; hnojení se za horkých dní vynechává. Pokud předpověď počasí hlásí drastické teploty, trávník by se měl vydatně zalít brzy ráno.

Jak ochránit rostliny
Vliv nadprůměrně vysokých teplot jde pravděpodobně nejzřetelněji zaregistrovat na květinách a dalších rostlinách zahrady. V období vysokých teplot se doporučuje využívat stínící tkaninu a zajistit rostlinám vyhovující chládek.
Tkanina pro stínění zahrady je nápomocná pro ochranu rostlin, trávníku nebo i skleníku. Tkaninu lze přes nižší porosty jednoduše položit a případně se zatíží kolíky nebo kameny. Díky této látce jsou rostliny chráněny před spalujícím sluncem. Zároveň látka dokáže propouštět vlhkost, proto se přes ni mohou rostliny zalévat. Látka bývá odolná a lze ji používat déle než jednu sezónu. Pakliže se dají rostliny na zahradě přesouvat, nejlepším řešením je odnést je na chladné a stinné místo.
Rostliny na záhonech by se měly pravidelně okopávat a zbavovat plevele, který zbytečně trávníku a rostlinám bere vláhu a živiny. Rostliny by se dále měly obírat od suchých listů a květů, které ji mohou vysilovat. Do záhonů se pravidelně přidává mulč, který ochlazuje půdu, pomáhá zadržovat vlhkost a brání rozšiřování plevele.
Pakliže je na zahradě i okrasné jezírko, mělo by se při vysokých teplotách pravidelně čistit, odebírat nadbytečné rostliny, a přilévat čerstvou vodu.

Jak se zachovat při silných srážkách?
Jelikož se v první polovině letošního léta mají objevovat silné srážky s krupobitím, majitelé zahrad by měli být na tyto náhlé situace připraveni.
Zkušení zahrádkáři doporučují pořízení ochranné sítě, kterou lze díky tyčím natáhnout nad jakoukoliv nižší vegetací. Tyto sítě propustí vláhu, ale chrání rostliny před nárazy krup. Jiné rostliny lze chránit nádobami otočenými dnem vzhůru.
Nakonec vyšší rostliny a dřeviny je doporučené přivázat k opěrné tyči. Rostliny by se měly zajistit provázkem na několika místech u stonku.
Před bouřkami a vytrvalými dešti by se měl chránit i skleník a kompost. I když kompost potřebuje vláhu ke své funkci, nadměrná vlhkost by mohla zapříčinit pozastavení rozkladového procesu a naopak by se mohly začít tvořit plísně.
Při odvodu vody by se mělo myslet i na místa s nepropustnou půdou. V těchto oblastech by se měly vytvořit drenážní kanálky, které budou vodu odvádět pryč, aby se předešlo podmáčení půdy a případné hnilobě kořenů.
Pokud silné krupobití nebo srážky některé části zahrady i přes ochranné opatření poničí, je žádoucí odebrat veškeré poničené části rostliny a zastřihnout ji. Tento zásah se může zdát drastický, ale rostliny se rychleji zregenerují.
Zdroje: magazindoma.cz, receptyprimanapadu.cz