Jak vyhnat holuby z balkonu: Pomůže obyčejný alobal
Pokud k vašemu městskému bytu náleží také balkon, pravděpodobně jste se už alespoň jednou setkali s neodbytnými holuby. Tito nezvaní návštěvníci často dokáží pořádně znečistit balkon nebo parapety a znemožní vám tak relaxovat na balkoně po náročném dni. Kromě nepořádku mohou přinést také různé nemoci. Proto pro vás tentokrát máme tip na jednoduchý způsob, jak se jich zbavit jednou provždy.
Zejména majitelé bytů v panelových a činžovních domech nám teď rozhodně dají za pravdu. Přítomnost opeřenců na vlastním balkoně není žádný med. Nejen že váš krásně udržovaný balkon znečistí, ale mohou se proměnit i v přenašeče nebezpečných nemocí. Jejich přítomnost tak rozhodně není žádoucí. Jenže jak se jich šetrně zbavit, aby zvířata neutrpěla újmu, ale zároveň už se na váš balkon nikdy nevrátila? O jednom snadném triku bychom věděli. Vytáhněte z kuchyňské zásuvky alobal a čtěte dál.
Netradiční zbraň v podobě ruličky alobalu
Kousek alobalu nebo chcete-li hliníkové fólie má doma asi každý z nás. Běžně se využívá k uchovávání potravin, k pečení či grilování, ovšem málokdo by čekal, že kromě potravinářského využití najde svoje uplatnění také v boji s opeřenci. Nicméně vhodné vlastnosti alobalu z něj během chvíle udělají účinný prostředek.
Určitě vás v tuto chvíli napadá otázka, co přesně holubům na alobalu vadí? Rádi takovou otázku zodpovíme. Důvodů je hned několik. Tím prvním je fakt, že alobal odráží světlo. Pro ptáky jsou odlesky nepříjemné a matoucí. Stejně jako šustivé zvuky, které alobal vyluzuje. Navíc ho ptáci vyhodnotí jako signál nebezpečí. Nebude se jim líbit ani nestabilní povrch, pokud totiž alobal položíte na místa, kde ptáci často přistávali, hladký a kluzký povrch alobalu jim další posedávání na vašem balkoně nedovolí.

Správné použití alobalu
Vybrat si můžete hned z několika možností použití. Spojuje je rychlost a jednoduchost jejich provedení. Jako první způsob můžete zvolit proužky na šňůrce. Nastříhejte alobal na dlouhé proužky (zhruba 2 až 3 cm široké a 30 až 50 cm dlouhé) a zavěste je na provázek podél okraje balkonu. Ve větru se budou třepotat a odrážet světlo do všech směrů. Druhým způsobem je obalení zábradlí na balkoně či terase. Na první pohled možná méně vzhledné řešení, ale funguje. Holubi už vám tam posedávat nebudou, protože klouzavý povrch alobalu jim nevyhovuje.
Třetím způsobem, jak použít alobal v boji proti holubům, je vytvoření alobalových kuliček. Ty rozmístěte různě po balkoně nebo je zavěste do prostoru. Kuličky působí jako zrcadlo či třepotající se objekty a ptáci je vyhodnotí jako nebezpečí. Pokud vám holubi sedají spíše na parapety, není nic jednoduššího než na ně alobal pouze položit. Opět se budeme opakovat v tom, že takový parapet ptáka neláká, leskne se a klouže, tudíž je pro něj signálem k tomu, aby letěl jinam.

Kdy trik nejlépe funguje
Jako prevence, jednoznačně! Jestli se už s holuby na svých balkonech potýkáte delší dobu, bude potřeba pevnějších nervů a delší časový úsek na to, abyste se jich úplně zbavili. Zvlášť pokud se u vás na balkoně rozhodli hnízdit nebo jsou pravidelně zvyklí ho vyhledávat. S alobalem se vytáhněte do boje v případě, kdy zaznamenáte první známky toho, že u vás mají holubi dočasný pobyt. Jakmile se začne až nápadně často objevovat ptačí trus, poztrácená pírka nebo budete slýchat typické zvuky, je čas.
Na závěr článku bychom rádi zdůraznili, že holubi nejsou žádnými zákeřnými zvířaty, kteří by vaše obydlí napadali záměrně. Jen si prostě v městské džungli snaží najít své místo na slunci a občas se jim jejich výběr nepovede. Stanou se z nich nevítaní hosté, kterým ovšem můžete po dobrém sdělit, že je u sebe doma nechcete. A to bez chemie, zbytečného odhánění nebo snad násilí.
Zdroje: ireceptar.cz