Jak na zapáchající a ucpaný odpad: Pomůže jedlá soda, citron i kypřicí prášek
Pokud se v kuchyni či koupelně potýkáte se zapáchajícím odpadem či usazenou mastnotou, přinášíme vám rychlé řešení. Postačí vám k němu jen běžné domácí ingredience. Ty v odpadu rozpouští nečistoty a eliminují zápach. A to bez jakýchkoliv chemikálií.
Ucpaný odpad je nepříjemnou záležitostí mnoha domácností. Zatímco v koupelně jsou největší překážkou vlasy, kosmetika či holící pěna, mýdlo, nebo zubní pasta, v kuchyňském odpadu nejčastěji zůstávají zbytky jídla, mycí prostředky a tuk s olejem. V drogeriích lze pořídit chemická rozpouštědla. Zbavit se zápachu a ucpaného odpadu ale můžete i jinými způsoby. Některé vhodné suroviny najdete určitě i doma.
Jedlá soda bojuje proti špíně i zápachu
Velmi oblíbenou surovinou nejen při čištění odpadu je v domácnosti jedlá soda. Ta vás zbaví nečistot, mastnoty i připálené špíny na sporáku. Bojujete-li se zapáchajícím odpadem a usazeninami, připravte si domácí čistič odpadů. Do odpadu nasypejte půl hrnku jedlé sody, zalijte půl hrnkem octa a nechte 15 minut působit. Následně odpad zalijte horkou vodou.
Tato známá kombinace účinně funguje i na dlouho zanesený odpad. Jedlá soda neutralizuje pachy a je mírně abrazivní. To znamená, že dokáže odstraňovat jemné nečistoty. Ocet obsahující kyselinu octovou rozkládá mastnotu a odpad zbaví i bakterií. Horká voda na závěr spláchne uvolněné usazeniny a tuky. Takto odpad vydrží čistý až několik týdnů.

Účinně proti nečistotám pomáhá i citron
Soda v hlavní roli zůstává i u další varianty přírodní pomoci. Tentokrát se půl hrnku jedlé sody smíchá se šťávou z jednoho citronu. Tuto směs následně nechte v odpadu působit po dobu deseti minut. Poté opět spláchněte horkou vodou. Odpad se nejen vyčistí, ale začne také příjemně vonět. Vhodná je tato varianta domácího čističe na lehké usazeniny.
Podobně jako jedlá soda funguje i kypřící prášek. Aby také ne, když je jednou z jeho složek právě jedlá soda. Kypřící prášek navíc obsahuje i kyselou složku – například kyselinu vinnou nebo fosforečnou. Ta umožní, aby prášek reagoval i bez přidání octa nebo citronu. Po nasypání do odpadu tak stačí po několika minutách odpad prolít horkou vodou.
Ucpanému odpadu lze předejít
Zápach i špína zaneseného odpadu nejsou ničím příjemným. Pokud budete dodržovat tyto základní zásady, nemusíte se o čištění vůbec starat:
- Používejte sítko do odpadu,
- nevhazujte do odpadu nevhodné předměty,
- pravidelně odpad prolévejte horkou vodou,
- nenalévejte do odpadu tuky ani oleje.

Někdy je potřeba i mechanické čištění
Potýkáte-li se se silně ucpaným odpadem, pravděpodobně vám jen podomácku vyrobené roztoky nebudou stačit. Spolehnout se budete muset i na mechanické čištění. Ideální je po vyzkoušení výše zmíněné kombinace vyčistit odpad ještě zvonem. Pokud ani to nezabere, nezbývá než se obrátit na instalatéra nebo domů koupit chemický čistič. Mírně znečištěný odpad byste ale měli zvládnout vyčistit i bez chemikálií.
Mezi další mechanický způsob čištění, který je vhodné využít především v koupelně, jsou ruční háčky na vytažení vlasů. Ty skvěle fungují v umyvadlech i sprchovém odpadu. Instalatéři používají pružinu, takzvaného šneka. Ten se dostane i hluboko do trubky.
Zdroje: kutil.cz, ireceptar.cz