Jak se zbavit plevele bez chemie: Domácí postřiky z octa, soli i alkoholu
Zahradníci by měli zvažovat, v jakých případech mohou na plevel použít chemii z obchodů a kdy raději sáhnout po domácích prostředcích. Pokud se plevel objevuje v záhonech mezi užitkovými rostlinami, chemie by se na něj používat rozhodně neměla.
Plevel se najde prakticky na každé zahradě a pravděpodobně s ním bojuje většina zahradníků. Velmi často se plevel vrací stále zpátky a s četností výskytu roste obava, kolik chemie zahrada ještě vydrží. Naštěstí existuje mnoho triků a domácích rad, jak se plevele zbavit i bez chemie.
Plevel není malá okrasná květinka
Zahrádkářům se políčka a záhonky začínají postupně plnit květinami a plodinami. Spolu s nimi se ale více rozrůstají plevele, kterým se za teplých dní obzvláště daří. Roste se jim dobře v trávníku, mezi květinami ale i pod dlažebními kostkami na chodníku. Jelikož by chemické přípravky mohly okolní zeleň poničit, doporučuje se vsadit na domácí kuchyni.
Domácí postřik na plevel
Pro namíchání domácího roztoku proti plevelu zamíchejte do litru teplé vody půl sklenky kuchyňské soli, dokud se nerozpustí. Nakonec přidejte 250 ml octa a doplňkem mohou být dvě lžíce mýdla na nádobí. Tuto směs nejlépe uchovejte v rozprašovači.
Plevel roztokem postřikujeme za horkých dní. Sluneční paprsky zajistí, aby se plevel díky octu vysušil. Díky tomu během pár dní zvadne, kompletně uschne a může se po něm jen zaméct.

Další babské triky
Mezi další účinné metody patří použití horké vody. Tato metoda je vhodná k použití na plevel, který roste u silnice, chodníků nebo mezi dlažebními kostkami. Plevel zalijeme vroucí vodou přímo z konvice a opakuje se pravidelně, dokud nevyschne a neopadá.
Další účinné opatření je kuchyňský ocet. S touto metodou by měli zahrádkáři postupovat opatrně, aby kyselinou nepopálili ostatní rostliny a trávník. Koncentrace octu v půdě nebo časté používání může také ovlivnit celkové pH půdy, proto by se měl využívat s rozvahou. Ocet se používá jako postřik na stonky a listy plevele. Stejně tak se plevel může postřikovat rostlinným olejem.
Na plevel dále účinně zabírá osvědčená kuchyňská sůl. Dá se z ní připravit roztok. Pro jeho přípravu se smíchají tři díly soli na jeden díl vody. Roztok je potřeba důkladně promíchat a nechat chvíli odstát. Roztok se opět používá formou postřiku z rozprašovače. Případně se čerstvá sůl může nasypat přímo na plevel.

Jedlá soda je další z domácích ingrediencí, která dokáže mnoho. Jedlá soda je šetrná, proto se může použít na místech, kde by se jinak mohly poničit okolní rostliny. V jednom litru vody se rozpustí tři až čtyři lžíce sody a směs se může přímo nalít nebo nastříkat na plevel.
Kukuřičná mouka je možná jedna z ingrediencí, která by jen tak nějakého zahrádkáře nenapadla. Jedná se ale účinnou a ekologickou metodu, která neponičí ostatní rostliny. Kukuřičná mouka neobsahuje toxické látky, které by se neměly dostat do kontaktu se stromy, keři a ostatními plodinami. Kukuřičnou mouku jednoduše posypeme na plevel – účinně odstraňuje i pampelišky a bodláky.
Nakonec se zahrádkářům doporučuje i samotný alkohol. Pro vhodný mix se smíchá jeden litr vody se dvěma lžícemi lihu a směsí se postřikují plevele. Alkohol rostliny dehydratuje a zničí. S tímto postřikem se doporučuje vyvarovat místům s užitkovou zelení.
Zdroje: ireceptar.cz, adbz.cz