Výchova vnoučat: Jak zabránit, aby se z nich stali spratci, když rodiče volí volný přístup? Odborník radí
Dnešní rodiče často volí volnější a liberálnější přístup k výchově, než tomu bylo kdysi. Mnohdy kladou důraz na svobodu, individualitu a nechávají dětem prostor pro přirozený vývoj. Starší lidé, kteří vyrostli na zcela odlišném přístupu, však mohou mít k aktuálním trendům ve výchově jiný názor.
Kromě matky a otce bývají dětem nejbližšími příbuznými právě jejich prarodiče. Někdy bývá jejich zapojování do výchovy vnímáno pozitivně, někdy naopak negativně a rodiče o jejich názory vůbec nestojí. Babičky a dědečkové pak mohou bojovat s vnitřním strachem, aby z jejich vnoučat nevyrostly rozmazlené děti, které si ničeho nebudou vážit.
Ve volné výchově mnohdy chybí hranice
Děti vychovávané volnou výchovou mívají více prostoru pro vlastní rozhodování. Neprojevují se jako slepě poslušné děti, ale naopak mohou plně vyjádřit svůj názor nebo třeba vztek. Na druhou stranu okolí může tuto volnou výchovu chápat negativně. Dítě totiž nezná žádné hranice. Nemá vymezen prostor, ve kterém se může pohybovat. Získává pocit, že si může dělat opravdu cokoliv a že to nebude mít žádné následky. Děti nikdo nevede, nemají jasná pravidla a mohou si dělat, co chtějí.
Pokud ale dítě nezná žádná pravidla a důsledky, které z jeho chování plynou, nenaučí se zvládat životní překážky a zklamání. V dospělosti pak může bojovat s tím, že se bude snadno vzdávat, bude přecitlivělé nebo naopak agresivní.

Buďte svým vnoučatům oporou
Paradoxně se děti vychovávané volně necítí svobodněji, ale spíše nejistě. Život je pro ně pořád nový a potřebují mít pevnou oporu, na kterou se budou moct spolehnout. A právě v této roli můžete jako prarodiče nastoupit vy.
Pro děti jsou pravidla důležitá. Pomáhají jim zorientovat se v tom, co je správné a co naopak špatné. Potřebují vědět, co od nich rodiče, prarodiče, kamarádi nebo učitelé ve škole chtějí a co je jejich povinností. I při liberálním stylu výchovy je důležité budovat přirozenou autoritu. Právě ta je nejlepším předpokladem, že se dítě naučí respektovat vás a další dospělé, které v životě potká.
Nastavte si vlastní pravidla
Otázka výchovy je citlivým tématem. Vaším úkolem v roli prarodičů není převychovat rodiče dětí, ale zachovat zdravý vliv na vnoučata. Toho se snažte držet. Děti dokážou rozlišit, že u babičky a dědy platí jiná pravidla, než na jaká jsou (nebo spíše nejsou) zvyklá doma.
Nebojte se proto pro svá vnoučata nastavit hranice typu „u nás se u jídla sedí“ nebo „nepřerušujeme, když někdo mluví“. Své jednání nemusíte nijak obhajovat před rodiči dětí. Zároveň ale tímto způsobem budete mít na vnoučata pozitivní vliv.
Udělejte si s vnoučaty společné zvyky, které budou vycházet z vašich hodnot. Může to být například pravidelné poděkování za naservírované jídlo nebo čtení před spaním. Děti se naučí mít u vás doma určitý řád, aniž byste jim museli něco nutit.

Rodiče před dětmi nekritizujte
Ačkoliv můžete mít na výchovu rodičů dětí odlišný názor, nikdy jejich přístup před dětmi nekritizujte. Pokud chcete, promluvte si s nimi o tom v soukromí. Pokud byste ale jejich výchovu shazovali před vnoučaty, dítě by se mohlo cítit zmateně a rozštěpeně mezi oběma světy. Mnohem efektivnější proto je, když jim sami půjdete dobrým příkladem a ukážete jim, že i laskavý přístup s respektem vůči ostatním může fungovat.
Každé dítě ve svém životě potřebuje průvodce, na kterého se bude moct obrátit. Malé dítě nedokáže vyřešit konflikty se svými vrstevníky. Pokud je mu ponechána absolutní volnost a nezná hranice, může v dospělosti narazit na řadu problémů.
Zdroje: cpzp.cz, propojeni.ltd, rozhlas.cz