Strach z inflace mohou zmírnit správné investice. Akcie loni vydělávaly desítky procent

Přidat na Seznam.cz

Hlavní akciové indexy v roce 2021 vydělaly desítky procent, inflace přitom dosáhla zhruba 7 %. V Americe se dařilo technologickým firmám, v Evropě rostl bankovní sektor. Pražská burza cenných papírů patřila k nejlepším na světě, když si připsala desítky procent. Jaký bude rok 2022? Podle odborníků z české banky J&T složitý.

Mít peníze v současné době může paradoxně přidělávat starosti. Jedním z klíčových ekonomických dopadů pandemie je inflace, která v posledních měsících značně přesáhla bezpečnou 2% hladinu a vydala se směrem výrazně výš. Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by v prvních měsících roku 2022 mohla inflace dosáhnout až 10 %, což jednoduše znamená, že si za stejnou částku pořídíte o desetinu méně zboží či služeb než loni.

Ačkoli ČNB zvyšuje hlavní úrokové sazby, ty zatím zdaleka nejsou tak lákavé, aby se vyplatilo šetřit. Inflace zkrátka požírá majetek každého, kdo drží cash. Nejlepší obranou proti inflaci tak jsou investice. A loni nabízely dobré investiční příležitosti akciové trhy. 

„Hlavní akciové indexy si ve většině případů loni připsaly zhodnocení přes 20 %, což je extrémně pozitivní číslo. Na akciový trh směřovalo výrazné množství peněz, podporované nízkými úrokovými sazbami i nákupy centrálních bank. Navíc ani jednotlivé pandemické vlny nevyvolaly dlouhodobější poklesy na trhu,“ vysvětluje Michal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnosti. I s konzervativním přístupem k akciovým trhům se tak loni investorům dařilo hravě překonat inflaci (ta dosáhla „jen“ 7 % oproti výnosu kolem 20 %).

Dařilo se všem. Kromě Číny

Připsat si výrazné zisky se podařilo investorům napříč zeměmi i sektory. K nejpopulárnějším přitom tradičně patří americké akcie a cenné papíry technologických společností. Tento sektor však již není sázkou na jistotu.

„Big Tech jsme v minulém roce už nemohli vnímat jako sektor, jehož všechny součásti s přehledem překonávaly výkonnost akciových indexů. Přestože Tesle či Alphabetu se rok 2021 vydařil po všech stránkách, Apple a Facebook výnos amerických indexů takřka kopíroval, zatímco Amazon svým zhodnocením výrazně zaostal,“ upozorňuje trader J&T Banky Milan Svoboda.

Jinak ale americké akcie i nadále patřily mezi úspěšné investiční tituly. Stejně tak se dařilo akciím evropským. „Zajímavostí jsou úspěchy evropských bankovních titulů, které vystřelily jako raketa, a to přes covidovou pandemii. Například Société Générale si připsala fantastických 80 %, silně v plusu skončily také BNP, ING či Erste,“ dodává Michal Semotan.

Investiční experti zároveň poukazují na problematický rok čínských akcií, které si po letech raketového růstu loni připsaly obří ztráty. Může za to zejména čím dál více restriktivní politika místních politiků vůči některým sektorům.

Raketové zisky v Praze

K nejúspěšnějším burzám vyspělého světa přitom patřila Pražská burza cenných papírů, která si loni připsala kolem 40 %, při započítání dividend to bylo ještě více.

„Pražská burza zazářila tažena hlavními emisemi, jako jsou ČEZ a bankovními tituly – Komerční bankou a Erste. Zisky v desítkách procent za rok jsme u těchto emisí nebyli zvyklí vídat, je jasné, že tržního podhodnocení si konečně všimli i zahraniční investoři. Ale famózní zisky předvedly i menší emise. Z trhu Start předvedla jízdu Pilulka (+180 %), čímž potvrdila, že sektor e-commerce patří k vítězům covidové pandemie. Také Česká zbrojovka vloni potěšila své akcionáře a rok zavřela v plusu více než 70 %,“ připomíná Michal Semotan.

Těžký rok před námi?

Po veleúspěšném roce, kdy akcie rostly i díky akcím centrálních bank, by letošek mohl na trzích přinést investorům daleko více starostí. To se podle odborníků ostatně na trzích projevilo již v poslední části roku 2021, kdy se řada akcií dostala „pod tlak“. Podle Milana Svobody si některé firmy s nerealisticky nafouknutými valuacemi podobný propad ceny akcií „zasloužily“, jiné a fundamentálně zdravější firmy se naopak dostaly na zajímavé úrovně i pro konzervativnější dlouhodobé investory, protože takové firmy mají zdravé hospodaření. To by se mohlo stát jedním z východisek obchodování na akciových trzích pro rok 2022, který bude kvůli inflaci citlivý zejména právě na hospodaření společností.

Bude tedy investice do akcií mít letos smysl? „Dlouhodobě jsou akcie nadále tím správným instrumentem, který by měl být v portfoliích zastoupen. Pro rok 2022 pak očekávám větší rozdíly ve výkonu jednotlivých trhů i konkrétních společností. S rostoucí inflací a úrokovými sazbami budou investoři bedlivě sledovat výsledky hospodaření a každé zaváhání bude trh trestat. Jen plané sliby a vidiny růstu tržeb nebudou stačit, aby daná akcie, respektive společnost, šla na akciovém trhu nahoru. Kombinace atraktivního produktu, který firma dokáže přetavit do zisku, a přiměřená valuace jsou předpokladem pro její možný další růst i v roce 2022,“ uzavírá Michal Semotan.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva J&T