Praha je dle HDP třetím nejbohatším regionem EU, říká Kovanda

Přidat na Seznam.cz

Praha je po Lucembursku a jižní části Irska třetím dle HDP nejbohatším regionem Evropské unie. Praha zároveň bohatne mnohem rychleji než Bratislava, která byla v tomto srovnání v roce 2013 čtvrtá před tehdy šestou Prahou, ale propadla se na 13. příčku EU. Uvedl to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda na základě aktuálních údajů Eurostatu.

Praha se na třetím místě při srovnání hrubého domácího produktu (HDP) vyjádřeného ve standardu kupní síly ocitla historicky poprvé. Doposud ji na další příčky odsunulo centrum Londýna, ale britská metropole se po brexitu ve statistikách neuvádí. Lepší než Praha s 205% průměru EU na tom bylo Lucembursko s 260% průměru EU a jih Irska s 240% průměru EU.

Klíčový důvod poklesu Bratislavy vůči Praze je podle Kovandy ten, že příliv přímých zahraničních investic na Slovensko je v posledních letech znatelně slabší než do Česka. „V letech 2009 až 2019 byl průměrně 2,5% HDP ročně, přičemž do Česka to bylo 3,6%,“ upřesnil Kovanda. Analytik zároveň připomněl, že v letech 2001 až 2008 to bylo pro obě země shodně po 6,4%.„Zajímavé tedy je, že příliv zahraničních investic na Slovensko po přijetí eura v roce 2009 zpomalil ve srovnání s přílivem investic do Česka, které euro nepřijalo,“ uvedl Kovanda. Bratislava se k 200% HDP průměru EU nejvíce přiblížila v roce 2013, od té doby v tomto srovnání klesla přibližně na 160% v roce 2019.

Rozdíl v bohatství jednotlivých měst a regionů ovlivňují mnohé faktory, jako například počet sídel nadnárodních společností. Statistický úřad EU vysvětloval prudký nárůst irského HDP v roce 2015 právě důsledkem globalizace a přesunem nadnárodních společností typu Apple. Jejich přítomnost v jižní části Irska má zásadní podíl na tom, že od roku 2015 je to druhý až třetí nejbohatší region EU.

Příklad Irska však podle Kovanda také ilustruje, že vysoký HDP na obyvatele nemusí mít těsnou vazbu na životní úroveň obyvatel daného regionu, a to ani v přepočtu podle kupní síly. „HDP totiž zachycuje bohatství, které se daném území vyrobí, neříká však už, kolik z této vytvořené hodnoty v oblasti zůstává, a už vůbec ne, jak je tato hodnota rozdělena mezi obyvatele,“ připomněl analytik.