Pozor na podvodné poptávky z Francie. Podnikům hrozí obrovské ztráty

Přidat na Seznam.cz

Pařížská kancelář společnosti CzechTrade varuje české společnosti. Množí se falešné nabídky údajných velkých prodejních firem. Podvodníci kradou zaměstnancům těchto firem identity a vydávají se za ně, aby mohli okrádat české společnosti, uvádí server BusinessInfo.cz.

Takových podvodných žádostí je stále více a nejspíš se jedná o organizovanou skupinu. Poptávky se totiž vyznačují podobným stylem komunikace, vizuálu i strategií.

Podvodníci se vydávají za opravdové osoby, které lze na internetu snadno dohledat. Většinou jde o vrcholové manažery prodejních sítí či podniků, například Boulanger, Carrefour, Fayat, E.Lecierc, Auchan, Casino či Fnac.

Jak poznat, že jde o podvod

Poptávky působí velice profesionálním dojmem. Jsou napsané perfektní angličtinou, podvodník na začátku vždy krátce představí společnost a její původ. Většinou chtějí doručení produktového katalogu i s ceníkem. Poté zašlou e-mail s produkty, které si chtějí objednat. Vždy je to velké množství a už to by mělo českým firmám napovědět, že je něco v nepořádku.

Neprofesionální podpis a falešné číslo

Největším vodítkem, které takového podvodníka odhalí, je podpis v e-mailu. Často u něj chybí například logo společnosti. Pokud tam jsou telefonní čísla, tak by si je měl podnikatel ověřit a zjistit, kam tato čísla reálně vedou. Často to bývají virtuální čísla, která nejsou svázána se SIM kartou. Vodítko lze najít i v e-mailové adrese, která se může drobně lišit od domény skutečné firmy. Je to však titěrný detail, který mohou příjemci zprávy často přehlédnout.

Tlačí je čas

Podvodníci jsou většinou ve velkém spěchu a nechtějí žádný kontrakt. Ať dostanou jakoukoli cenovou nabídku, tak nekomentují ani nesmlouvají. V případě, že jsou čeští podnikatelé na pochybách, zda jde o skutečnou nabídku, nebo podvodníka, tak se mohou obrátit na CzechTrade. Ti poptávky prověří.

Zdroje: CzechTrade, BusinessInfo.,cz